INFLACJA W CHINACH NAJNIŻSZA OD 29 MIESIĘCY
 Oceń wpis
   

Dzisiaj otrzymaliśmy istotne dane z Chin. Inflacja konsumencka (CPI) okazała się najniższa od 29 miesięcy osiągając poziom 2,2% rok do roku. W stosunku do maja spadła o 0,6%.

Jeszcze bardziej w ujęciu miesięcznym obniżyła się inflacja cen producentów (PPI) bo o 0,7%. Oznacza to ewidentnie spore spowolnienie w drugiej pod względem wielkości gospodarce świata. Przewiduje się że dane o wzroście PKB, które mają być podane już 13 lipca pokażą wzrost w okolicach „zaledwie” 7,7% rok do roku (sic!). Piszę zaledwie w cudzysłowie, gdyż większość krajów, w tym wszystkie rozwinięte, mogą sobie o takim wyniku jedynie pomarzyć. Czy najsilniejsze spowolnienie od kilkudziesięciu lat Kraju Środka może skłonić komunistyczne władze do wdrożenia nadzwyczajnych środków pomocowych w celu stymulowania gospodarki? Uważam że prędzej czy później władze w Pekinie zdecydują się na taki ruch, pragnąć uchronić kraj przed niepokojami społecznymi. Ponadto ważnym czynnikiem jest w tym przypadku fakt że w odróżnieniu do USA czy Europy, Chiny nie muszą drukować pieniędzy ale wystarczy że wykorzystają swoje gigantyczne rezerwy walutowe, jakich dorobili się przez ostatnie 30 lat. W sumie to po co są rezerwy jak nie po to aby w momencie kryzysu czy załamania wspomagać wzrost? Wielki program stymulacyjny w stylu Keynesa w CHRLD jest według mnie jedynie kwestią czasu, tym bardziej że konkurencyjność eksportu się powoli kończy i kolejny cykl wzrostowy musi być po prostu oparty o rynek wewnętrzny i zrównanie standardów życia przeciętnych Chińczyków z przynajmniej Koreańczykami ( nie wspominając o Japończykach). Jeśli zatem ktokolwiek oczekuje pomocy ze strony czy to banków centralnych czy państwa to najpewniej może oczekiwać jego na Dalekim Wschodzie. W Europie i USA niestety ale śruba jest powoli zakręcana.

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA NOWYM SERWISIE: www.longterm.pl 

Komentarze (0)
WAŻNA KOŃCÓWKA TYGODNIA
 Oceń wpis
   

Dzisiaj do gry wracają Amerykanie i to oni powinni wskazać kierunek na zakończenie tego tygodnia. Impulsem będą bardzo ważne dane z amerykańskiego rynku pracy będące preludium do najważniejszych odczytów każdego miesiąca – piątkowych nowych miejsc pracy (payrolls) i stopy bezrobocia (unemployment rate).

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA SERWISIE: www.longterm.pl 

Komentarze (0)
HONG KONG ODPALIŁ - CZY TO JUŻ HOSSA?
 Oceń wpis
   

 

Wczoraj pisałem że istnieją powody aby przypuszczać że chińska gospodarka się ożywia  (o ile można tak się wyrażać o PKB które rośnie w tempie 8%) chociaż giełda w Szanghaju tego jeszcze wyraźnie nie pokazuje.

Jednak najsilniejsza i najbardziej kapitalistyczna część Kraju Środka czyli Hong Kong wydaje się już to dyskontować. Widać ewidentny odpał na rynku kapitałowym tej byłej brytyjskiej kolonii – Hang Seng. 

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA SERWISIE: www.longterm.pl 

 

Komentarze (0)
CHINY ODBIJAJĄ?
 Oceń wpis
   

Po ubiegłotygodniowej mini euforii czeka nas kolejny tydzień prawdy. Bardzo istotne będzie zachowanie rynku bez wspomagania ze strony zapewnień polityków i banków centralnych. Uwaga inwestorów powinna skupić się na twardych danych makro i ich analizie w kontekście przyszłego zachowania się światowej gospodarki.

Problem Europy wydaje się przynajmniej na dłuższą chwilę ugaszony, ropa naftowa drastycznie potaniała, zatem pozostaje problem Chin oraz rosnąca z dnia na dzień (przynajmniej w plotkach) strata JP Morgan Chase zrobiona przez "Wieloryba z City". 

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA SERWISIE: www.longterm.pl 

Komentarze (0)
BRIEFING PRZED SESJĄ 29.06
 Oceń wpis
   

Wczoraj mieliśmy tąpnięcie na WIG20, spowodowane głównie realizacją krótkoterminowych zysków na KGHM. Nie za bardzo rozumiałem tłumaczenie 4% przeceny na miedziowym gigancie zatwierdzeniem wyższej dywidendy -czyż nie pod otrzymanie wysokiej dywidendy była gra na tej spółce?

Zapraszam do lektury całości artykułu na nowym serwisie www.longterm.pl 

Komentarze (1)
CO DALEJ Z LIDERAMI HOSSY?
 Oceń wpis
   

Jest już najnowszy numer najlepszego według mnie magazynu o tematyce inwestycyjnej - Equity Magazine. To już 15 numer a w nim mój artykuł pt. "Co dalej z liderami przyszłej hossy?" Życzę miłej lektury (kliknij na poniższy baner i ściągnij darmowy magazyn):

 

 

 

Komentarze (0)
PRZED SESJĄ 27.06
 Oceń wpis
   

Wczoraj WIG20 w imponującym stylu wzrósł o prawie 2%, co przy spadających indeksach w zachodniej Europie i w USA na początku sesji, mogło zaskoczyć większość obserwatorów. Próbuje się tłumaczyć te zwyżki końcówką półrocza ale przecież gdyby sentyment na świecie był zły to nikt nie chciałby się wychylać.

Uważam że rynek zwyczajnie dyskontuje już przyszłość a ta najwidoczniej okaże się lepsza niż się tego spodziewają ekonomiści. Wielu z nich straszyło nas sporym spowolnieniem, a niektórzy nawet łagodną recesją w tym roku, tymczasem  polska gospodarka wciąż opiera się kryzysowi i zachowuje wzrost na poziomie 3% i wyższym rok do roku. Wczorajsze dane makro potwierdziły ten pozytywny trend i wyjątkową odporność naszego kraju na zewnętrzne wstrząsy. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,7% r/r w maju i na uwagę zasługuje ponad 20% skok sektora mebli, RTV i AGD. Nie przeceniałbym tu wpływu Euro 2012 bo nie wierzę że to jedynie mistrzostwa Europy skłoniły Polaków do szturmu sklepów

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA SERWISIE: WWW.LONGTERM.PL 

Komentarze (0)
DZISIAJ NASTROJE KONSUMENTÓW W USA
 Oceń wpis
   

Dzisiaj w kalendarzu co prawda nie ma bardzo istotnych danych, które zazwyczaj mają istotny wpływ na rynek ale uważam że nie można przegapić godziny 16 i odczytu nastrojów amerykańskich konsumentów.

Poprzednia wartość to 64,9 i spodziewany jest spadek do 63,50 i tu upatrywałbym sporej niespodzianki, gdyż consensus analityków jest bardzo niski a przecież w ostatnich tygodniach bardzo mocno potaniały w USA ceny paliw. Jest to niezwykle ważny czynnik szczególnie dla ludzi ubogich (zdecydowana większość z nich należy do elektoratu Barracka Obamy).

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA NOWYM SERWISIE: WWW.LONGTERM.PL 

 

Komentarze (0)
CO DALEJ ZE ZŁOTEM I ROPĄ?
 Oceń wpis
   

Na tym blogu napisałem w maju dwa artykuły opisujące sytuację na rynku dwóch kluczowych dla rynków finansowych surowców – ropy naftowej i złota. Od momentu publikacji wpisu „Wielki short na ropie” surowiec ten staniał o 17% a momentami podczas wczorajszej sesji był o 20% niżej w stosunku do ceny z dnia wpisu. Nie piszę tego aby udowadniać że miałem rację czy że wpis okazał się  proroczy ale żeby zwrócić uwagę na obecną sytuację jaka się kształtuje w notowaniach „czarnego złota”.

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA WWW.LONGTERM.PL 

 

Komentarze (0)
TĄPNIĘCIE NA WALL STREET
 Oceń wpis
   

Wczoraj giełda w Nowym Jorku zanurkowała – Dow Jones stracił 1,93% a S&P 500 aż 2,23% – to były największe spadki od 1 czerwca, kiedy to ten ostatni indeks stracił 2,46%. Poprzedni taki spadek okazał się jednak swoistym katharsis dla rynku i po oczyszczeniu rynku sprawił iż Amerykanie wzrośli potem o 6,7% w przeciągu kolejnych 2 tygodni. Uważam że podobnie będzie i tym razem, gdyż to najprawdopodobniej komputery zaprogramowane na czyszczenie stop lossów zjechały na chwilę poniżej linii trendu i być może dotkną jeszcze SMA15 lub nieznacznie zejdą poniżej, przed następnym silnym ruchem w górę.

Dlaczego tak uważam? Czytaj całość artykułu na www.longterm.pl 

 

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
O mnie
Albert Rokicki
Jestem inwestorem długoterminowym i będe zawsze to podkreślał. Na warszawskiej giełdzie od 2000 roku. Nigdy nie kupiłbym akcji spółki której nie chciałbym posiadać na własność gdybym miał nieograniczone możliwości finansowe. email: kontakt@longterm.pl
Najnowsze wpisy
2013-08-24 09:09 44 analizy polskich spółek
2013-08-05 11:18 Letnia hossa
2013-07-03 09:54 Darmowy e-book!
2013-06-26 19:23 QE OR NOT QE?
2013-06-23 22:43 Darmowe szkolenie z inwestowania
Najnowsze komentarze
2014-01-29 20:32
cvdfer:
44 analizy polskich spółek
zarobił swoją kasę na idiotach dzięki swoim marnym analizom i wyjechał z kraju, teraz bawi się[...]
2014-01-06 19:04
najlepszeprezenty.com.pl:
16 spółek które dadzą zarobić na odbiciu
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:11
rtvagd:
Największy kryzys gospodarczy w historii ludzkości
pozdrowienia :)