Zwątpienie w system
 Oceń wpis
   

Witam,

Muszę wyznać że przeżywam kryzys w inwestowaniu. Odniosłem pewne sukcesy i chyba mi się nieco w głowie przewróciło. Sprzedaje spółki które starannie dobierałem i trzymałem kilkanaście miesięcy, później je odkupuje drożej za większe sumy...Zaczynam wątpić w system. Wiem że nie prowadzi do niczego dobrego. Ktoś kiedys powiedział  mi że najbardziej zyskowne inwestowanie na giełdzie to nudne inwestowanie. Czyli kupienie czegoś tanio i nudne nic nie robienie i czekanie na wzrosty. Oto moje posunięcia w tym tygodniu:

1) Sprzedaż całości Getinu.

Getin jest moją pierwszą inwestycją po długiej przerwie na GPW. Kiedyś umoczyłem dosyć dużo na "Cesarzu" i dałem sobie spokój z giełdą. Wyjechałem zagranicę i pewne myśli chodziły mi po głowie aby z zza Oceanu inwestować ale były to czasy wysokiego bezrobocia i napięć społecznych podczas rządów SLD. Wszyscy straszyli żę kolejne wybory wygra Samoobrona więc skupiłem się na zarabianiu pieniędzy poprzez pracę. Zawsze jednak było we mnie przekonanie że Polsce się uda i skorzysta bardzo na członkostwie w Unii Europejskiej. Mój Ojciec do ostatniej chwili wątpił czy wogóle nas przyjmą:-) Fakt - w życiu pewne są podatki i to że umrzemy...Ale udało się jesteśmy w Unii więc zacząłem ponownie analizować rynek. Najpierw grałem na papierze, tworząc wirtualny portfel który do dziś co pewien czas sprawdzam, później przeanalizowałem wszystkie spółki na GPW. Był poczatek kwietnia 2005. Wyznaczałem im oceny od 1-10 biorąc po uwagę kilka czynników jak płynność akcji, wysokość obrotów, dynamika zysków, perspektywiczność branży, wskaźniki C/Z i C/WK itd, itd. Wyszło mi że moje spółki to ATM, PKOBP, Pekao, Bioton i właśnie...Getin. Upodobałem sobie właśnie banki bo w tamtym czasie własnie banki to była według mnie najbardziej perspektywiczna branża. To się oczywiście sprawdziło. Tak z czystej ciekawości przytoczę ceny po których kupowałem te spółki 13.04.2005: ATM: 34,80 zł (dzisiaj 146,50 zł), Bioton 4,30 zł (dzisiaj 1,89 zł ale gdyby nie split 1:10 to byłby po 18,90 zł), PKOBP 27,20 (dzisiaj 53 zł), Pekao138 zł (dzisiaj 252 zł) oraz Getin 3,45 (dzisiaj 16,25 zł). Sprzedałem Getin po 17,20 i w stosunku do mojej pierwszej inwstycji w niego dało to 398% zysku. Niestety dokupywałem a pożniej oddałem połowę podczas korekty w maju 2006 roku by potem znowu dokupywać po wyższych cenach...

2) Kupno Stalexportu.

Ja bardziej niż wzrostami ucieszyłem się tym że była możliwość dokupienia tak tanio akcji tej spółki. Znałem ją bardzo dobrze z forum money ale nigdy nie była to "moja spółka". Po ogłoszeniu wyników Euro 2012 okazało że obok MSZ spółka najwięcej skorzystała z przyznania nam mistrzostw. Gdy zeszła w okolice 6,60 zacząłem dokupować. Myślę że jeśli wszystko potoczy się dobrym torem będzie to hit tego roku w parze ze wspomnianym  już wcześniej MSZ.

3) Dokupowanie MSZ

Tak, wciąż dokupywałem MSZ gdy kurs spadł poniżej 12 zł zaczałem polowanie. W poniedziałek, wtorek i środę systematycznie dokupywałem tą samą liczbę akcji. Dziś w końcu oczekiwane wybicie ponad 9% więc zostałem nagrodzony za ryzyko.

4) Dokupowanie KGHM

Gram pod dywidendę której nasz kochany rzad raczej nie odpuści...oraz pod niekończący się popyt na miedź w Chinach oraz w..USA kiedy już odbiją się nieruchomości. Dziś nawet sprzedałem całość KGHM by na dogrywce odkupić wyżej. Jak to się skończy czas pokaże.

5) Kupowanie spółki X

W tym tygodniu zacząłem skupywać pewną spółkę o której niebawem napiszę coś więcej na blogu.

Pozdrawiam

Longterm

 

Komentarze (10)
Kondycja portfela po długim weekendzie
 Oceń wpis
   

Witam,

Po długim weekendzie który w moim przypadku trwał aż 9 dni postranowiłem podsumować stan mojego bajtlika. Zanim to zrobię obwieszczę że pozbyłem się Plastboxu, który trzymałem od Września 2005 (kupiony po 11,45zł) i który szczęśliwie przyniósł mi ponad 160% zysku. Spółka była przez ten czas zupełnie pozbawiona rozgłosu, bardzo lakoniczna w komuniaktach i nie posiadała jakiegolwiek PR. Jednakże systematycznie rosła, choć bardzo nieregularnie, a ponieważ ma małą płynność - wahania kursu były dość znaczące. Jest to dla mnie dowód że w okresie hossy nie trzeba się szczególnie starać aby zostać godziwie nagrodzonym. Wystarczy wybrać małą, obiecującą i tanią spółkę i cierpliwie czekać. Być może 160% w 19 miesięcy nikogo nie powala na kolana bo spółki rosną po 20-30% na sesji, jednak epizod z Plastusiem traktuje jako duży sukces. Myślę że skoro rośnie ryzyko inwestycji w akcje to trzeba ciąć najbardziej ryzykowne papiery, a Plastuś takowym był.

Stan portfela na dzień 05.05.2007:

Agora - media

Assecopol - informatyka

Boryszew - konglomerat stalowy i chemiczny

BPHFIZSN - nieruchomości

Duda - przemysł spożywczy

Duda PDA - j.w.

Getin - bankowość

KGHM - przemysł wydobywczy i telekomunikacja

Mostostal Zabrze - budownictwo

Dokupiłem wczoraj na ostatniej sesji "długiego weekendu" MSZ i KGHM. Oba w nadzieji na rewelacyjne wyniki I kwartału. W przypadku MSZ liczę na miłą niespodziankę związaną z wprowadzeniem akcji wierzycielskich czyli wzrost kursu pomimo powszechnej psychozy strachu.

Pozdrawiam

LONGTERM

 

 

Komentarze (3)
Stopa zwrotu moich spółek przez ostatnie 3 miesiące
 Oceń wpis
   

Witam,

Z czystej ciekawości postanowiłem sprawdzić ile wynosi stopa zwrotu dla każdej ze spółek z mojego bajtlika z okresu 3 ostatnich miesiący czyli od 15.01.2007. Po drodze była oczywiście silna korekta po chińskim mini krachu.

AGORA +11,24%

Adam Michnik odchodzi jako redaktor naczelny "Gazety" a zastąpić ma go Jarosław Kurski. Koniec pewnej ery i początek moim zdaniem nowej, bardzo rozwojowej dla dziennika. Portal internetowy gazeta.pl jest według mnie przyszłością przynoszącą rosnące zyski grupie. Kiedy ktoś będzie nosił się z zamiarem sprzedaży samochodu czy zamieszczenia oferty pracy to gdzie zamieści ogłoszenie? Ja typowałbym właśnie "gazetę wyborczą". Poprzedni rok był niewątpliwie bardzo nieudany dla Agory ale ten zapowiada się już dużo lepiej a plany inwestycyjne nie wykluczją uruchomienie własnej telewizji.

ASSECOPOL +7,91%

W tym rokui podobno będzie rekordowa liczba pieniędzy dostępna w przetargach na rzadowe projekty IT.

BORYSZEW +23,94%

Pionier przekroczył 10% udziałów w akcjonariacie a członek rady nadzorczej kupił ponad 100 tysięcy akcji spółki. No comments.

DUDA -8,47%

Spółka z emisji pozyskała ponad 143 mln zł na nowe przejęcia i inwestycje. No comments

GETIN  -0,92%

Czy Getin powtórzy drogę EFL? Ja myślę że taka jest rzeczywistość...

MOSTOSTAL ZABRZE +76,53%

Wszystko jasne, układ z wierzycielami zawarty a nowym członkiem rady nadzorczej został powołany Pan Jan Duda. Spółka ma masę kontkaktów zagranicznych i jak doda do tego duże umowy krajowe to urośnie nam 3-4 gracz na rynku. Wyniki za I kwartał powinny być nieprzyzwoicie wysokie jak na niedoszłego bankruta.

KGHM +26,90

25 Czerwca - data przyznania dywidendy.

10 lipca - data wypłaty dywidendy.

No comments.

PLASTBOX +15,38%

Podwyższenie kapitału ukraińskiego oddziału spółki zapowiada być może pozytywne wyniki finansowe płynące z tamtego kierunku już niebawem?

BPHFIZSN

Nawet nie sprawdzam bo jestem tej inwestycji pewien tak bardzo że do końca trwania funduszu nie ruszam.

Pozdrawiam

Komentarze (0)
Miedź czy nie mieć?
 Oceń wpis
   

Witam,

W zeszłym tygodniu sprzedałem całość Prochemu po 105 zł. Spółkę tą kupiłem po raz pierwszy 23.12.2005 po 29,70 zł czyli że ten początkowy pakiet akcji przyniósł po nieco ponad 15 miesiącach 253% zysku. Aż trudno uwierzyć ale w momencie zakupu wskaźnik C/Z był na poziomie jedynie 4 a w momencie sprzedaży wzrósł do 37. Fakt ten nie był jednak impulsem do przeprowadzenia transakcji sprzedaży, którą staram się przeprowadzać jak najrzadziej:-) Otóż Prochem przekroczył wyznaczony przeze mnie punkt G, który ustaliłem sobie na psychologicznej barierze 100 zł. Zatem w momencie gdy kurs z dużym hakiem przebił setę nacisnąłem na spust i bezwzględnie zrealizowałem zyski. Zrobiłem to zgodnie z przyjętą przeze mnie strategią i swojej decyzji nie zamierzam żałować, bez względu na to że analiza techniczna wskazuje na dalszy potecjał wzrostu a na rynek spływają kolejne pozytywne wiadomości. Postąpiłem więc wręcz podręcznikowo w myśl zasady "sell on good news". Jednakże uważam że spółka powinna przynieść przyzwoite zwroty z inwestycji w długim terminie czego serdecznie życzę szczęśliwym nabywcom moich walorów.

Za zyski z Prochemu dokupiłem KGHM. Może to wielu zdziwić że sprzedałem modną spółkę budowlaną żeby zakupić akcje miedziowego giganta ale śmiem powiedzieć że KGHM jest najbardziej niedowartościowaną spółką z WIG20.  Moim skromnym zdaniem inwestycja w miedź na Świecie jest tak pewna jak budownictwo mieszkaniowe w Warszawie i nie zdziwiłbym się gdyby cena tego metalu osiągnęła 10000$ za tonę, a akcje KGHM podwoiły swą wartośc do końca roku. Dlaczego tak uważam?

1) Chiny będą wciąż potrzebowały ogromne ilosci tegoż surowca, przynajmniej do czasu olimpiady w Pekinie w 2008 roku.

2) Rynek nieruchomosci w USA zaczyna przejawiać nieśmiałe oznaki ożywienia po kilkinastomiesięcznej stagnacji. Jestem zdania że w nadchodzące wakacje będziemy mieli do czynienia z odwróceniem się trendu co znacząco wzmocni popyt na miedź.

3) Fundusze hedgingowe powinny ponownie skierować swoje krwiożercze kły na spekulację na tym metalu windując cenę jeszcze wyżej niż nakazywałby to czysty popyt.

Pozdrawiam

LONGIN TERMiNOWSKI

 

Komentarze (4)
Stan portfela na dzień 18.02.2007
 Oceń wpis
   

Witam, mój bajtlik w ramach dywersyfikacji powiększył się o 2 spółki czyli łącznie aż 10 przez co zrobiło się trochę ciasno:

MSZ - powtarzam się już po raz kolejny że według mnie kandydat na spółkę roku. Wyniki jutro więc napięcie rośnie.

BPHFIZSN - bezpieczna lokata kapitału na lata. Obiecałem sobie że nie tknę aż do końca funduszu.

Duda - wierzyłem w otwarcie granic wschodnich i zostałem nagrodzony. Spółka została zaakceptowana jako jedna z nielicznych w Polsce i może eksportować na Ukrainę. Teraz jeszcze kolej na Rosję.

Prochem - wyniki powinny być dobre bo ciepła zima pozwoliła zapewne na wykończenie wielu prac montażowych.

Getin - o banku Leszka Czarneckiego ostatnio jakoś się przestało mówić. Cisza przed burzą?

Plastbox - wyniki odpowiedzą na pytanie co dalej z tą spółką.

Boryszew - nie może zabraknąć w bajtliku czegoś ze stajni Romana:-)

Agora - zakupiłem long-term gdy spółka bardzo spadła do 30 zł. Media uzupełniają mi portfel bo za dużo jest budowlanki.

KGHM - kupiłem "srebra rodowe" na bardzo długo, byc może nawet zostawię dla kolejnych pokoleń:-) Pozytywne info pod koniec tygodnia o wejściu Dialogu w telefonię komórkową powinno podbić kurs o kilka punktów, po średnich wynikach.

Asseco Poland - już od dawna chciałem uzupełnić bajtlik o spółkę informatyczną. Wybór okazał się prosty bo Asseco po połączeniu z Softbankiem (miałem kiedyś i niepotrzebnie oddałem) to największa firma informatyczna w Polsce z wielkimi ambicjami bycia potęgą Wschodniej Europy.

Wskaźnik nastroju inwestycyjnego: 8

Pozdrawiam forum giełdowe money.pl!

 

 

Komentarze (3)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
O mnie
Albert Rokicki
Jestem inwestorem długoterminowym i będe zawsze to podkreślał. Na warszawskiej giełdzie od 2000 roku. Nigdy nie kupiłbym akcji spółki której nie chciałbym posiadać na własność gdybym miał nieograniczone możliwości finansowe. email: kontakt@longterm.pl
Najnowsze wpisy
2013-08-24 09:09 44 analizy polskich spółek
2013-08-05 11:18 Letnia hossa
2013-07-03 09:54 Darmowy e-book!
2013-06-26 19:23 QE OR NOT QE?
2013-06-23 22:43 Darmowe szkolenie z inwestowania
Najnowsze komentarze
2014-01-29 20:32
cvdfer:
44 analizy polskich spółek
zarobił swoją kasę na idiotach dzięki swoim marnym analizom i wyjechał z kraju, teraz bawi się[...]
2014-01-06 19:04
najlepszeprezenty.com.pl:
16 spółek które dadzą zarobić na odbiciu
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:11
rtvagd:
Największy kryzys gospodarczy w historii ludzkości
pozdrowienia :)