Warszawa da się lubić?
 Oceń wpis
   

Ostatnimi czasy narzekamy na Warszawę – Nowy Jork w górę, Frankfurt w górę, Paryż w górą a u nas marazm i w okolicach zera. Czym jest spowodowana taka słabość naszego rynku względem pozostałych?

Przede wszystkim płynność naszego rynku i większe ryzyko inwestycyjne niż na pozostałych rynkach. Takie same problemy mają z resztą ostatnio nasi Bratankowie oraz Turcy. Zagraniczny kapitał, o ile wybiera rynki rozwijające się takie jak nasz, to inwestuje w większości w obligacje, na których zwyczajnie panuje hossa i jest szansa na zjawisko tzw. „hiperboli hossy”, podczas której zapanuje totalna euforia. Wiadomo że takie zachowanie zawsze kończy każdy cykl wzrostowy, zatem w okresie najbliższego pół roku należy się spodziewać pęknięcia bańki na obligacjach.  Ten proces może zacząć się już niebawem  w USA, o czym pisałem wczoraj. Najpierw zatem „zagranica” parkuje się na naszym rynku długu by później przenieść się na akcje.

To że jest moda na Polskę i na nasze obligacje pokazuje wykres Euro:

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU I OGŁĄDAJ WYKRESY PZU I KGHM TUTAJ:

 

Komentarze (10)
NERWY W CHINACH
 Oceń wpis
   

Wczoraj Premier Chin Wen Jiabao jasno wyraził swoje obawy o utrzymanie miejsc pracy wobec największego spowolnienia gospodarczego od 2009 roku. Jednocześnie potwierdził że rząd jest gotowy do wprowadzenia nadzwyczajnych środków w celu pomocy osłabionej gospodarce i to właśnie tworzenie nowych miejsc będzie priorytetem dla komitetów Partii Komunistycznej na „każdym poziomie”.

Jeśli nic nie zostanie przynajmniej obiecane rynkowi to może zapanować mini panika na szanghajskiej giełdzie:

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU TUTAJ

Komentarze (0)
W oczekiwaniu na chiński stymulus
 Oceń wpis
   

Kolejny pakiet stymulacyjny w Chinach wydaje się już przesądzony i najwidoczniej rynek zaczął już grać pod ogłoszenie dobrej nowiny przez  władze w Pekinie. Decyzja może zapaść nawet już jutro po zebraniu Komitetu Komunistycznej Partii Chin.

W oczekiwaniu na jakąś formę pomocy rządowej – połączenie stymulacji fiskalnej i monetarnej,indeks w Szanghaju odbił się dzisiaj od ważnego wsparcia i istnieje naprawdę duża szansa na powstanie bardzo byczej formacji tzw. „podwójnego dna”. 

Czytaj całość artykułu i oglądaj wykres Hong Kongu  

Komentarze (0)
WYJĄTKOWA OKAZJA
 Oceń wpis
   

Z okazji rozpoczęcia działalności na nowym serwisie www.longterm.pl chciałbym przedstawić wyjątkową okazję. Teraz po opłaceniu rocznego abonamentu na codzienne komentarze po sesji i aktualizacje portfela inwestycyjnego otrzymuje się nie tylko ostatni raport "16 najlepszych spółek po wynikach za I kw. 2012" i mojego e-booka "Inwestuj longterm" ale również uwaga - każdy kolejny raport jaki będę publikował do czasu wygaśnięcia abonamentu subskrybenta. 

Więcej szczegółów oraz możliwość zamówienia i opłacenia on line tutaj: 

http://longterm.pl/?page_id=351

 

 

Komentarze (0)
ODBICIE
 Oceń wpis
   

Wczoraj Warszawa zademonstrowała po raz kolejny swoją siłę względem pozostałych rynków. Londyn spadł o 1%, Budapeszt -1,9%, Madryt -2,58% a nasz WIG jedynie 0,5%. Nie warto było z wiadomych względów patrzeć na WIG20.

 

Polska po raz kolejny przewidziała to co stanie się w Ameryce, a mianowicie odbicie od mega ważnego wsparcia na 1330 (poziom docelowy tej korekty jaki podałem w piątek rano). Jeśli by tego nie uczynili to dzisiaj byłoby nie wesoło zarówno u nich jak i u nas. Mnie co do optymistycznego scenariusza przekonał wczoraj nie tylko stoicki spokój naszego WIG ale i kontraktów na WIG20 które spadły o symboliczne 0,09% zamykając się na 2140. Gdyby za Oceanem miał być wodospad to przecież u nas kontrakt by leciał na łeb na szyję a tymczasem przez cały dzień trzymał fason by pompą w końcówce wyjść prawie na remis.

 czytaj dalej->

Komentarze (0)
WYNIKI SPÓŁEK USA W CENTRUM UWAGI
 Oceń wpis
   

W poniedziałek wieczorem sezon kwartalnych wyników amerykańskich spółek tradycyjnie otworzyła Alcoa. Chociaż w mediach zostały one ukazane jako „lepsze od oczekiwań” to tak jak napisałem wczoraj to wszystko po wnikliwej analizie to był zwykły „bullshit„.

Uważam że II kwartał był naprawdę kiepski dla amerykańskich spółek z dwóch powodów: po pierwsze osłabił się drastycznie popyt w gospodarkach Azji i Europy a jak wiadomo aż 50% dochodów spółek z S&P pochodzi z zagranicy. Po drugie jak by tego było mało umocnił się Dolar dodatkowo redukując zyski przedsiębiorstw z tzw. „zamorskich  inwestycji”. Innymi słowy Imperium nie mogło w ubiegłym kwartale rekompensować sobie wyników z własnego podwórka zagranicą tak jak odbywało się to do tej pory. Czyżby już wszyscy co mieli kupić tablety i smartphony już to zrobili?

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU I OGLĄDAJ WYKRESY NA SERWISIE: www.longterm.pl 

 

Komentarze (0)
DALSZE SYMPTOMY ZAŁAMANIA W CHINACH
 Oceń wpis
   

Dzisiaj z Chin napłynęły kolejne niepokojące wieści – import wzrósł w czerwcu o jedyne 6,3% rok do roku wobec wzrostu o 10% w maju, natomiast wysyłki eksportowe wzrosły o „jedyne” 11% w porównaniu z poprzednim wzrostem o 15%.

Wszystko wskazuje zatem na to że pakiet stymulacyjny jest już niemalże przesądzony i władze Państwa Środka oczekują jeszcze oficjalnych danych o wzroście PKB w II kwartale. Oczekiwania są już nieco zaniżone bo analitycy spodziewają się iż największa gospodarka Azji rozwijała się w tempie 7,7% wobec 8,1% w I kwartale. Teraz im mniejsza okaże się ta dynamika wzrostu tym lepiej dla rynku akcji, gdyż jeśli okaże się że PKB Chin wzrósł o np. „jedynie” 7,5% to na 99% mamy w przeciągu kilku dni konferencję prasową podczas której Premier Wen Jiabao ogłasza nowy pakiet stymulacyjny dla gospodarki celujący w wybrane sektory. Można się spodziewać że będą to głównie energie odnawialne, gaz łupkowy, zbrojenia, programy kosmiczne i medycyna (poprzedni pakiet był skupiony na sektorze budowlanym).

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA SERWISIE: www.longterm.pl 

Komentarze (0)
INFLACJA W CHINACH NAJNIŻSZA OD 29 MIESIĘCY
 Oceń wpis
   

Dzisiaj otrzymaliśmy istotne dane z Chin. Inflacja konsumencka (CPI) okazała się najniższa od 29 miesięcy osiągając poziom 2,2% rok do roku. W stosunku do maja spadła o 0,6%.

Jeszcze bardziej w ujęciu miesięcznym obniżyła się inflacja cen producentów (PPI) bo o 0,7%. Oznacza to ewidentnie spore spowolnienie w drugiej pod względem wielkości gospodarce świata. Przewiduje się że dane o wzroście PKB, które mają być podane już 13 lipca pokażą wzrost w okolicach „zaledwie” 7,7% rok do roku (sic!). Piszę zaledwie w cudzysłowie, gdyż większość krajów, w tym wszystkie rozwinięte, mogą sobie o takim wyniku jedynie pomarzyć. Czy najsilniejsze spowolnienie od kilkudziesięciu lat Kraju Środka może skłonić komunistyczne władze do wdrożenia nadzwyczajnych środków pomocowych w celu stymulowania gospodarki? Uważam że prędzej czy później władze w Pekinie zdecydują się na taki ruch, pragnąć uchronić kraj przed niepokojami społecznymi. Ponadto ważnym czynnikiem jest w tym przypadku fakt że w odróżnieniu do USA czy Europy, Chiny nie muszą drukować pieniędzy ale wystarczy że wykorzystają swoje gigantyczne rezerwy walutowe, jakich dorobili się przez ostatnie 30 lat. W sumie to po co są rezerwy jak nie po to aby w momencie kryzysu czy załamania wspomagać wzrost? Wielki program stymulacyjny w stylu Keynesa w CHRLD jest według mnie jedynie kwestią czasu, tym bardziej że konkurencyjność eksportu się powoli kończy i kolejny cykl wzrostowy musi być po prostu oparty o rynek wewnętrzny i zrównanie standardów życia przeciętnych Chińczyków z przynajmniej Koreańczykami ( nie wspominając o Japończykach). Jeśli zatem ktokolwiek oczekuje pomocy ze strony czy to banków centralnych czy państwa to najpewniej może oczekiwać jego na Dalekim Wschodzie. W Europie i USA niestety ale śruba jest powoli zakręcana.

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA NOWYM SERWISIE: www.longterm.pl 

Komentarze (0)
ROZCZAROWANIE DRAGHIM - DO ILU SPADNIE WIG20?
 Oceń wpis
   

Wczoraj mieliśmy bardzo nietypową sesję bowiem giełdy musiały po pierwsze nadrobić brak aktywności w środę, kiedy to Amerykanie świętowali, po drugie dostali do przerobienia mnóstwo materiału jaki serwowały im agencje informacyjne.

Po pierwsze Bank of England zwiększył dodruk pieniądza o 50 mld GBP – plus, giełdy zareagowały zwyżką (amerykańskie futures od razu podskok), po drugie nieoczekiwana obniżka stopy procentowej w Chinach o 0,25% (wielki plus i podobny podskok Equity Futures). Potem zaczęły się schody bo pojawił się komunikat ECB o obniżce stopy referencyjnej o 0,25% ale bez żadnej obietnicy dodatkowych środków pomocowych dla pogrążonej w stagnacji Strefy Euro. Rynek bardzo źle to ocenił i po tej początkowej mieszance widać ewidentnie czego domaga się rynek akcji – zdecydowanych działań banków centralnych.

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA SERWISIE: www.longterm.pl

 

Komentarze (0)
ZAGRANICA WRÓCIŁA NAD WISŁĘ
 Oceń wpis
   

Dzisiaj kolejna sesja, która będzie miała pewnie jedynie wartość statystyczną bowiem pod nieobecność Amerykanów, większość zawodowców będzie się wstrzymywała z podejmowaniem decyzji. Handel może być ponownie bardzo spokojny i obroty z pewnością niższe niż wczorajsze 800 mln.

Rynek znajduje się w bardzo istotnym punkcie, który można nazwać momentem zawahania. Wiele spółek zmaga się z istotnymi oporami wynikającymi z linii trendu lub średnimi – 15 i 45 sesyjnymi. Jednak już coraz większa ilość spółek jest można śmiało powiedzieć w hossie i właściwie sygnały kupna są na nich klarowne i obowiązujące. Wielu niedoświadczonych graczy może...

CZYTAJ DALSZY CIĄG ARTYKUŁU NA SERWISIE www.longterm.pl 

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 |
O mnie
Albert Rokicki
Jestem inwestorem długoterminowym i będe zawsze to podkreślał. Na warszawskiej giełdzie od 2000 roku. Nigdy nie kupiłbym akcji spółki której nie chciałbym posiadać na własność gdybym miał nieograniczone możliwości finansowe. email: kontakt@longterm.pl
Najnowsze wpisy
2013-08-24 09:09 44 analizy polskich spółek
2013-08-05 11:18 Letnia hossa
2013-07-03 09:54 Darmowy e-book!
2013-06-26 19:23 QE OR NOT QE?
2013-06-23 22:43 Darmowe szkolenie z inwestowania
Najnowsze komentarze
2014-01-29 20:32
cvdfer:
44 analizy polskich spółek
zarobił swoją kasę na idiotach dzięki swoim marnym analizom i wyjechał z kraju, teraz bawi się[...]
2014-01-06 19:04
najlepszeprezenty.com.pl:
16 spółek które dadzą zarobić na odbiciu
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:11
rtvagd:
Największy kryzys gospodarczy w historii ludzkości
pozdrowienia :)