ODBICIE
 Oceń wpis
   

Wczoraj Warszawa zademonstrowała po raz kolejny swoją siłę względem pozostałych rynków. Londyn spadł o 1%, Budapeszt -1,9%, Madryt -2,58% a nasz WIG jedynie 0,5%. Nie warto było z wiadomych względów patrzeć na WIG20.

 

Polska po raz kolejny przewidziała to co stanie się w Ameryce, a mianowicie odbicie od mega ważnego wsparcia na 1330 (poziom docelowy tej korekty jaki podałem w piątek rano). Jeśli by tego nie uczynili to dzisiaj byłoby nie wesoło zarówno u nich jak i u nas. Mnie co do optymistycznego scenariusza przekonał wczoraj nie tylko stoicki spokój naszego WIG ale i kontraktów na WIG20 które spadły o symboliczne 0,09% zamykając się na 2140. Gdyby za Oceanem miał być wodospad to przecież u nas kontrakt by leciał na łeb na szyję a tymczasem przez cały dzień trzymał fason by pompą w końcówce wyjść prawie na remis.

 czytaj dalej->

Komentarze (0)
CHINY SYPNĄ KASĄ?
 Oceń wpis
   

Wcale mnie nie cieszy fakt że moja prognoza z piątkowego komentarza przed sesją się jak na razie sprawdza. Napisałem że w USA spodziewam się korekty na 1330 a w Polsce na 2200 (wczoraj obniżyłem na 2150 z wiadomych względów). Każdy kto mnie czyta od dłuższego czasu wie że jestem bykiem, ale nie jestem tzw. „permanentnym bykiem”, mającym jakieś klapki na oczach.Kiedy dostrzegam zagrożenia i widzę wręcz nieuchronność spadków to o tym piszę. Obecną korektę nie traktuje jak na razie jako powrót do bessy gdyż argumenty niedźwiedzi nie są jeszcze aż tak silne i należy pamiętać że wsparcia w okolicach 2000 stanowią prawdziwą twierdzę, której bez faktycznej niewypłacalności któregoś z dużych krajów (Włochy, Hiszpania) niedźwiedzie nie zdołają według mnie przebić. Na rynku pozostało już naprawdę bardzo mało inwestorów indywidualnych, a grają praktycznie sami zawodowcy. Odpływ kapitału z funduszu akcji został powstrzymany a jakaś kasa (mniejsza niż kiedyś ale jednak) płynie wciąż z OFE. Kapitał zagraniczny również atakuje punktowo wybierając perełki lub pompując przecenione spółki z WIG20 na krótki termin. Właściwie to w rękach niedźwiedzi jest jeden silny argument – w gospodarce jest źle i może być jeszcze gorzej. No tak – ciężko się z tym nie zgodzić ale oprócz samego stwierdzenia takiego stanu rzeczy jeszcze muszą iść za tym działania. Chodzi mi o to że już praktycznie wszyscy, którzy mieli się pozbyć akcji już to zrobili więc kto będzie sypał żeby niedźwiedzie mogły ustanowić nowe dołki? 

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU I OBEJRZYJ WYKRES CHIŃSKIEJ GIEŁDY NA SERWISIE: www.longterm.pl 

Komentarze (0)
WYNIKI SPÓŁEK USA W CENTRUM UWAGI
 Oceń wpis
   

W poniedziałek wieczorem sezon kwartalnych wyników amerykańskich spółek tradycyjnie otworzyła Alcoa. Chociaż w mediach zostały one ukazane jako „lepsze od oczekiwań” to tak jak napisałem wczoraj to wszystko po wnikliwej analizie to był zwykły „bullshit„.

Uważam że II kwartał był naprawdę kiepski dla amerykańskich spółek z dwóch powodów: po pierwsze osłabił się drastycznie popyt w gospodarkach Azji i Europy a jak wiadomo aż 50% dochodów spółek z S&P pochodzi z zagranicy. Po drugie jak by tego było mało umocnił się Dolar dodatkowo redukując zyski przedsiębiorstw z tzw. „zamorskich  inwestycji”. Innymi słowy Imperium nie mogło w ubiegłym kwartale rekompensować sobie wyników z własnego podwórka zagranicą tak jak odbywało się to do tej pory. Czyżby już wszyscy co mieli kupić tablety i smartphony już to zrobili?

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU I OGLĄDAJ WYKRESY NA SERWISIE: www.longterm.pl 

 

Komentarze (0)
INFLACJA W CHINACH NAJNIŻSZA OD 29 MIESIĘCY
 Oceń wpis
   

Dzisiaj otrzymaliśmy istotne dane z Chin. Inflacja konsumencka (CPI) okazała się najniższa od 29 miesięcy osiągając poziom 2,2% rok do roku. W stosunku do maja spadła o 0,6%.

Jeszcze bardziej w ujęciu miesięcznym obniżyła się inflacja cen producentów (PPI) bo o 0,7%. Oznacza to ewidentnie spore spowolnienie w drugiej pod względem wielkości gospodarce świata. Przewiduje się że dane o wzroście PKB, które mają być podane już 13 lipca pokażą wzrost w okolicach „zaledwie” 7,7% rok do roku (sic!). Piszę zaledwie w cudzysłowie, gdyż większość krajów, w tym wszystkie rozwinięte, mogą sobie o takim wyniku jedynie pomarzyć. Czy najsilniejsze spowolnienie od kilkudziesięciu lat Kraju Środka może skłonić komunistyczne władze do wdrożenia nadzwyczajnych środków pomocowych w celu stymulowania gospodarki? Uważam że prędzej czy później władze w Pekinie zdecydują się na taki ruch, pragnąć uchronić kraj przed niepokojami społecznymi. Ponadto ważnym czynnikiem jest w tym przypadku fakt że w odróżnieniu do USA czy Europy, Chiny nie muszą drukować pieniędzy ale wystarczy że wykorzystają swoje gigantyczne rezerwy walutowe, jakich dorobili się przez ostatnie 30 lat. W sumie to po co są rezerwy jak nie po to aby w momencie kryzysu czy załamania wspomagać wzrost? Wielki program stymulacyjny w stylu Keynesa w CHRLD jest według mnie jedynie kwestią czasu, tym bardziej że konkurencyjność eksportu się powoli kończy i kolejny cykl wzrostowy musi być po prostu oparty o rynek wewnętrzny i zrównanie standardów życia przeciętnych Chińczyków z przynajmniej Koreańczykami ( nie wspominając o Japończykach). Jeśli zatem ktokolwiek oczekuje pomocy ze strony czy to banków centralnych czy państwa to najpewniej może oczekiwać jego na Dalekim Wschodzie. W Europie i USA niestety ale śruba jest powoli zakręcana.

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA NOWYM SERWISIE: www.longterm.pl 

Komentarze (0)
ROZCZAROWANIE DRAGHIM - DO ILU SPADNIE WIG20?
 Oceń wpis
   

Wczoraj mieliśmy bardzo nietypową sesję bowiem giełdy musiały po pierwsze nadrobić brak aktywności w środę, kiedy to Amerykanie świętowali, po drugie dostali do przerobienia mnóstwo materiału jaki serwowały im agencje informacyjne.

Po pierwsze Bank of England zwiększył dodruk pieniądza o 50 mld GBP – plus, giełdy zareagowały zwyżką (amerykańskie futures od razu podskok), po drugie nieoczekiwana obniżka stopy procentowej w Chinach o 0,25% (wielki plus i podobny podskok Equity Futures). Potem zaczęły się schody bo pojawił się komunikat ECB o obniżce stopy referencyjnej o 0,25% ale bez żadnej obietnicy dodatkowych środków pomocowych dla pogrążonej w stagnacji Strefy Euro. Rynek bardzo źle to ocenił i po tej początkowej mieszance widać ewidentnie czego domaga się rynek akcji – zdecydowanych działań banków centralnych.

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA SERWISIE: www.longterm.pl

 

Komentarze (0)
WAŻNA KOŃCÓWKA TYGODNIA
 Oceń wpis
   

Dzisiaj do gry wracają Amerykanie i to oni powinni wskazać kierunek na zakończenie tego tygodnia. Impulsem będą bardzo ważne dane z amerykańskiego rynku pracy będące preludium do najważniejszych odczytów każdego miesiąca – piątkowych nowych miejsc pracy (payrolls) i stopy bezrobocia (unemployment rate).

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA SERWISIE: www.longterm.pl 

Komentarze (0)
ZAGRANICA WRÓCIŁA NAD WISŁĘ
 Oceń wpis
   

Dzisiaj kolejna sesja, która będzie miała pewnie jedynie wartość statystyczną bowiem pod nieobecność Amerykanów, większość zawodowców będzie się wstrzymywała z podejmowaniem decyzji. Handel może być ponownie bardzo spokojny i obroty z pewnością niższe niż wczorajsze 800 mln.

Rynek znajduje się w bardzo istotnym punkcie, który można nazwać momentem zawahania. Wiele spółek zmaga się z istotnymi oporami wynikającymi z linii trendu lub średnimi – 15 i 45 sesyjnymi. Jednak już coraz większa ilość spółek jest można śmiało powiedzieć w hossie i właściwie sygnały kupna są na nich klarowne i obowiązujące. Wielu niedoświadczonych graczy może...

CZYTAJ DALSZY CIĄG ARTYKUŁU NA SERWISIE www.longterm.pl 

Komentarze (0)
HONG KONG ODPALIŁ - CZY TO JUŻ HOSSA?
 Oceń wpis
   

 

Wczoraj pisałem że istnieją powody aby przypuszczać że chińska gospodarka się ożywia  (o ile można tak się wyrażać o PKB które rośnie w tempie 8%) chociaż giełda w Szanghaju tego jeszcze wyraźnie nie pokazuje.

Jednak najsilniejsza i najbardziej kapitalistyczna część Kraju Środka czyli Hong Kong wydaje się już to dyskontować. Widać ewidentny odpał na rynku kapitałowym tej byłej brytyjskiej kolonii – Hang Seng. 

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA SERWISIE: www.longterm.pl 

 

Komentarze (0)
CHINY ODBIJAJĄ?
 Oceń wpis
   

Po ubiegłotygodniowej mini euforii czeka nas kolejny tydzień prawdy. Bardzo istotne będzie zachowanie rynku bez wspomagania ze strony zapewnień polityków i banków centralnych. Uwaga inwestorów powinna skupić się na twardych danych makro i ich analizie w kontekście przyszłego zachowania się światowej gospodarki.

Problem Europy wydaje się przynajmniej na dłuższą chwilę ugaszony, ropa naftowa drastycznie potaniała, zatem pozostaje problem Chin oraz rosnąca z dnia na dzień (przynajmniej w plotkach) strata JP Morgan Chase zrobiona przez "Wieloryba z City". 

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA SERWISIE: www.longterm.pl 

Komentarze (0)
BRIEFING PRZED SESJĄ 29.06
 Oceń wpis
   

Wczoraj mieliśmy tąpnięcie na WIG20, spowodowane głównie realizacją krótkoterminowych zysków na KGHM. Nie za bardzo rozumiałem tłumaczenie 4% przeceny na miedziowym gigancie zatwierdzeniem wyższej dywidendy -czyż nie pod otrzymanie wysokiej dywidendy była gra na tej spółce?

Zapraszam do lektury całości artykułu na nowym serwisie www.longterm.pl 

Komentarze (1)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
O mnie
Albert Rokicki
Jestem inwestorem długoterminowym i będe zawsze to podkreślał. Na warszawskiej giełdzie od 2000 roku. Nigdy nie kupiłbym akcji spółki której nie chciałbym posiadać na własność gdybym miał nieograniczone możliwości finansowe. email: kontakt@longterm.pl
Najnowsze wpisy
2013-08-24 09:09 44 analizy polskich spółek
2013-08-05 11:18 Letnia hossa
2013-07-03 09:54 Darmowy e-book!
2013-06-26 19:23 QE OR NOT QE?
2013-06-23 22:43 Darmowe szkolenie z inwestowania
Najnowsze komentarze
2014-01-29 20:32
cvdfer:
44 analizy polskich spółek
zarobił swoją kasę na idiotach dzięki swoim marnym analizom i wyjechał z kraju, teraz bawi się[...]
2014-01-06 19:04
najlepszeprezenty.com.pl:
16 spółek które dadzą zarobić na odbiciu
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:11
rtvagd:
Największy kryzys gospodarczy w historii ludzkości
pozdrowienia :)