Darmowy e-book!
 Oceń wpis
   

 Zapraszam do zapisania się na darmowy newsletter na serwisie www.longterm.pl - każdy kto się zapisze otrzyma darmowego e-booka "Inwestuj longterm II" będącym kontynuacją pierwszego poradnika dla inwestorów giełdowych mojego autorstwa. 

www.longterm.pl 

Pozdrawiam 

Albert "Longterm" Rokicki

Niezależny Analityk Rynków Finansowych 

Komentarze (0)
PRZED SESJĄ 27.06
 Oceń wpis
   

Wczoraj WIG20 w imponującym stylu wzrósł o prawie 2%, co przy spadających indeksach w zachodniej Europie i w USA na początku sesji, mogło zaskoczyć większość obserwatorów. Próbuje się tłumaczyć te zwyżki końcówką półrocza ale przecież gdyby sentyment na świecie był zły to nikt nie chciałby się wychylać.

Uważam że rynek zwyczajnie dyskontuje już przyszłość a ta najwidoczniej okaże się lepsza niż się tego spodziewają ekonomiści. Wielu z nich straszyło nas sporym spowolnieniem, a niektórzy nawet łagodną recesją w tym roku, tymczasem  polska gospodarka wciąż opiera się kryzysowi i zachowuje wzrost na poziomie 3% i wyższym rok do roku. Wczorajsze dane makro potwierdziły ten pozytywny trend i wyjątkową odporność naszego kraju na zewnętrzne wstrząsy. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,7% r/r w maju i na uwagę zasługuje ponad 20% skok sektora mebli, RTV i AGD. Nie przeceniałbym tu wpływu Euro 2012 bo nie wierzę że to jedynie mistrzostwa Europy skłoniły Polaków do szturmu sklepów

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU NA SERWISIE: WWW.LONGTERM.PL 

Komentarze (0)
Problem ropy załatwiony?
 Oceń wpis
   

Witam, 

Wielu traderów sparzyło się ostatnimi czasy na ropie naftowej. Dzisiaj Crude spadła poniżej 85 $ a Brent poniżej 100$. Taka wiadomość może tylko cieszyć gdyż tańsza ropa to wielka ulga dla światowej gospodarki, osłabionej przecież kryzysem w strefie Euro. Osobiście uważam że jeśli surowiec ten spadłby jeszcze o dodatkowe 20% to nawet strefa Euro mogłaby tylko i wyłącznie dzięki temu czynnikowi wyjść z recesji. W USA mówi się że spadek ceny ropy o 20 $ przekłada się na dodatkowy wzrost PKB na poziomie 1%. Problem mają za to kraje opierające swoje gospodarki praktycznie wyłącznie na produkcji ropy naftowej takie jak Arabia Saudyjska, Iran, Rosja czy Brazylia. Myślę że ostatnio obserwowane "wymachiwanie szabelką" przez Rosję i Iran miało duży wpływ na z pewnością zaplanowaną akcję zdołowania cen ropy.  Wypowiedź jednego z rosyjskich generałów o możliwym ataku prewencyjnym (wyprzedzającym) na systemy przeciwrakietowe instalowane w Polsce i Czechach oraz blokowanie przez Rosję podczas posiedzeń Rady Bezpieczeństwa ONZ interwencji zbrojnej w Syrii dziwnym trafem zbiegły się z początkiem wyprzedaży na ropie. O czynniku rosyjskim na rynku ropy wspomina również często słynny amerykański analityk, specjalista od fal Elliotta - Robert Prechter. Pamiętamy co stało się z cenami ropy po ataku na Gruzję w 2008 roku. Uważam że obecnie Ameryka ma na celu nieco ostudzić Rosję i przy okazji pokazać Iranowi że nie jest w stanie wpływać na ceny tego surowca, przez co zwiększyć swoje argumenty w "zimnej wojnie" z Teheranem. 

 

Im niżej spadnie teraz ropa tym lepiej dla światowej gospodarki. Oczywiście nie jest to krótkoterminowo dobra wiadomość dla naszych spółek paliwowych - Lotosu i Orlenu ani poszukiwawczo-wydobywczych - KOV, OIL i PGNIG, ale dla reszty rynku jest to informacja o ogromnie pozytywnym znaczeniu. Kibicujmy zatem dalej amerykańskim traderom i amerykańskiej walucie (to wzrost dolara w dużej mierze odpowiada za spadek cen surowców). 

Komentarze (0)
Pokonać krach - analiza giełdy 07.05.2012
 Oceń wpis
   

WARTO BYĆ PRZYGOTOWANYM NA EWENTUALNY KRACH NA GIEŁDZIE I W GOSPODARCE JAKI ZAPOWIADA MIĘDZY INNYMI PROF. KRZYSZTOF RYBIŃSKI. OFERUJE WYJĄTKOWĄ OKAZJĘ DLA INWESTORÓW I NIE TYLKO - ŚWIATOWY BESTSELLER SŁYNNEGO AMERYKAŃSKIEGO ANALITYKA ROBERTA PRECHTERA "CONQUER THE CRASH" (TŁUM. "POKONAJ KRACH"). POZYCJA WARTA W USA 27.95 $ CZYLI OK. 90 ZŁ - MOJA CENA: JEDYNE 30 ZŁ Z WYSYŁKĄ GRATIS NA TERENIE POLSKI! KSIĄŻKI SĄ W ORYGINALE, NOWE, W DOSKONAŁYM STANIE (ILOŚĆ DOSTĘPNYCH KSIĄŻEK OGRANICZONA)

Więcej szczegółów i zamówienia na email: longterm44@gmail.com 

link do oficjalnej strony wydawcy książki i opis w języku angielskim:

http://www.elliottwave.com/more_info/conquer-the-crash-second-edition.aspx?code=dc&articleid=0

PS: OCZYWIŚCIE JEŚLI KTOŚ PODCHODZI DO INWESTYCJI DŁUGOTERMINOWO TAK JAK JA I MAŁO GO OBCHODZĄ PRZEJŚCIOWE WAHANIA GŁÓWNYCH INDEKSÓW POWINIEN SKUPIĆ SWOJĄ UWAGĘ NA KONKRETNYCH SPÓŁKACH O SOLIDNYCH FUNDAMENTACH. DLA TAKICH OSÓB PRZYGOTOWAŁEM RAPORT Z ANALIZAMI 16 NAJLEPSZYCH SPÓŁEK PO WYNIKACH ZA 2011 ROK, W KTÓRYM NA 30 STRONACH PREZENTUJE WYKRESY, ANALIZĘ FUNDAMENTALNĄ I TECHNICZNĄ. OPRÓCZ SAMEGO RAPORTU OTRZYMUJE SIĘ RÓWNIEŻ CODZIENNE AKTUALIZACJE PORTFELA INWESTYCYJNEGO UŁOŻONEGO W OPARCIU O WYBRANE SPÓŁKI Z RAPORTU.

KONTAKT I ZAMÓWIENIA NA EMAIL: longterm44@gmail.com 

Komentarze (3)
Rynkowi potrzebny jest time out
 Oceń wpis
   

Witam, 

Jak napisałem w tytule, rynkowi kapitałowemu nie tylko na naszym rynku ale na całym świecie przyda się przerwa w grze czyli time out. Trenerzy biorą "czas" kiedy w grze ich drużyny coś nie układa się tak jak zakładała ich strategia, kiedy widzą dekoncentrację zawodników i brak egzekwowania przez nich założeń taktycznych. Na giełdzie zazwyczaj ciężko o przerwę gdyż rynki muszą operować non stop ale całe szczęście że mamy święta...

Do wtorku zatem mamy nasz time out aby przede wszystkim odpocząć od giełdy ale i przemyśleć co tak naprawdę jest istotne a co zbędnym szumem medialnym. 

Korzystając z okazji życzę wszystkim czytelnikom bloga oraz widzom video bloga spokojnych, zdrowych i wesołych świąt! 

Pozdrawiam

Albert "Longterm" Rokicki

longterm44@gmail.com 

Komentarze (5)
16 NAJLEPSZYCH SPÓŁEK PO WYNIKACH ZA 2011 ROK
 Oceń wpis
   

Witam, 

Za nami sezon wyników za 2011 rok. Które spółki wypadły najlepiej w minionym, jakże ciężkim, kryzysowym roku? Które spółki rokują najlepiej w przededniu kolejnej hossy? Jest już dostępny najnowszy raport z analizami 16 najlepszych według mnie spółek z całej GPW, które mają szansę na trwałe zwiększanie zysków w latach kolejnych. Jest to zdecydowanie najlepszy raport jaki do tej pory przygotowałem, gdyż postawiłem tym razem na szczegółową analizę raportów rocznych oraz postawiłem na spółki, które znajdują się w zdecydowanych trendach wzrostowych. Ponadto skupiłem się głównie na 3 najlepszych sektorach naszej gospodarki, które są w tej chwili najsilniejsze i posiadają największą siłę relatywną. W raporcie na 30 stronach jest analiza fundamentalna i techniczna, wykresy, potencjalne poziomy docelowe dla każdej ze spółek, sugerowane poziomy zleceń obronnych stop loss i nie tylko!

Oprócz samego raportu otrzymuje się ode mnie darmowe aktualizacje portfela opartego o najlepsze spółki z raportu ( w tej chwili jest ich 5) codziennie po sesji do końca maja 2012 roku!

Osoby zainteresowane zakupieniem mojego opracowania proszę o kontakt na email:

longterm44@gmail.com 

Komentarze (4)
PRIMA APRILIS 2012 - ANALIZA GIEŁDY
 Oceń wpis
   
Komentarze (4)
3 zagrożenia dla światowej gospodarki w 2012
 Oceń wpis
   

Witam, 

Poniżej postaram się przeanalizować 3 największe zagrożenia dla giełdy akcji i tym samym dla światowej gospodarki w 2012 roku. Podaje również sugerowane metody przeciwdziałania problemom. 

1) ROPA POWYŻEJ 100 USD ZA BARYŁKĘ

Tak droga ropa odzwierciedla myślę w dużej części obawy o wybuch wojny z Iranem. W przypadku takiego negatywnego scenariusza cena ropy może wzrosnąć nawet do 200 USD ale tego już światowa gospodarka by z pewnością nie wytrzymała. Perspektywa benzyny po 10 zł zapewne wprowadziłaby nawet dotychczas odporną na kryzys Polskę w recesję.

Jak przeciwdziałać?

Najprościej by było gdyby Barack Obama zadeklarował że nie zaatakuje Iranu. No tak ale nie może tego zrobić bo naraziłby się historycznemu sojusznikowi Ameryki – Izraelowi oraz bardzo silnemu lobby żydowskiemu. Być może nawet mógłby przegrać przez to paradoksalnie wybory. Z drugiej strony jeśli nie zrobi nic to będzie utrzymywał bardzo drogą cenę ropy naftowej, która wzrosła po nałożeniu embarga na Iran.

Najprostszą metodą i najszybszą byłoby nakłonienie Arabii Saudyjskiej – bliskiego sojusznika Ameryki, do zwiększenia wydobycia tak jak udało się to zrobić w 1985 roku za prezydentury Ronalda Reagana.

Można by było również uwolnić część strategicznych rezerw do czego podobno nakłania już oficjalnie rząd USA między innymi Wielką Brytanię i Francję. Byłoby to jednak ruchem o tyle ryzykownym że w przypadku porażki nie stanowiłoby skutecznego zabezpieczenia kiedy rzeczywiście cena ropy by poszybowała na jakieś kosmiczne poziomy. Dodatkowo państwa pozbywałyby się rezerw przeznaczonych na "czarną godzinę" a przecież teraz wciąż nie jest aż tak źle. To tak jakby NBP miał teraz interweniować w celu obniżenia kursu Euro - jest wysoko ale nie zagraża jeszcze naszej gospodarce. 

Kolejną drastyczną metodą jest wywołanie krachu na giełdzie tak aby dolar się umocnił i przez to cena ropy spadła. FED mógłby tego dokonać w jeden dzień zapowiadając że QE3 na pewno nie będzie. Metoda choć nieco drastyczna to w sumie prosta i skuteczna. Myślę że planiści w Waszyngtonie mają ją już w szufladach ale wciąż czekają bo to dopiero ostateczność – liczą że może rynek sam załatwi za nich ten problem i przeceni ropę w naturalny sposób.

2) TWARDE LĄDOWANIE W CHINACH

„Kraj Środka” czeka nie tylko zwykłe spowolnienie ale być może nawet pierwsza od niepamiętnych czasów recesja. Na to wskazują dane makro – pękła bańka nieruchomości, przemysł mocno zwolnił, wzrost PKB spowolnił do 7% a z nadwyżki handlowej zrobił się deficyt. Sytuacja ta przypomina bardzo tą z Japonii roku 1990 kiedy to „Kraj kwitnącej wiśni” był kreowany na potęgę mającą rychło wyprzedzić USA. Niestety jak się potem okazało to właśnie pęknięcie gigantycznej bańki na rynku nieruchomości wpędziło Japonię w wieloletni okres stagnacji gospodarczej, trwający tak na dobrą sprawę do dziś.

Jak przeciwdziałać?

Myślę że władze komunistyczne w Pekinie tak łatwo się nie poddadzą bo wiedzą że spowolnienie, a nie daj Boże recesja spowodowałoby spore niezadowolenie społeczeństwa i możliwie nawet rewolucję. Chiny zatem przyłączą się do tercetu - USA, UE i Japonia i zaczną stymulować gospodarkę na potęgę. W ich przypadku sytuacja jest na tyle dobra że nie muszą drukować pieniędzy zasilając jedynie banki ale mogą bezpośrednio pompować kasę w gospodarkę ze swoich ogromnych rezerw, jakich dorobili się przez lata.

Władze w Pekinie powinny również umocnić jeszcze bardziej Juana tak aby spadły ceny surowców, bez których przecież nie mogą się obejść. Czas już aby Chiny polegały bardziej na rynku wewnętrznym i z największego eksportera stały się też największym importerem dóbr i usług z całego świata (będą o tyle tańsze o ile umocni się Juan).

3) KRYZYS W STREFIE EURO MOŻE POWRÓCIĆ

To na szczęście tylko przypuszczenie i w odróżnieniu do pierwszych dwóch punktów nie jest to zagrożenie z którym już mamy do czynienia. Faktycznie Portugalia i Hiszpania są wciąż zagrożone wtórnym przerzutem zadłużeniowego raka ale czy kuracja poprzez zaaplikowanie 1 biliona Euro nie wystarczy na zażegnanie czarnego scenariusza?

Jak przeciwdziałać?

Pieniądze z LTRO 1 i 2 ( 1 bln Euro) powinny wystarczyć ale dobrze by było jakby europejscy politycy dodali również te słynne „fire walls” w postaci dwóch równolegle działających funduszy pomocowych – ESFS i ESM, które łącznie również posiadają amunicję biliona Euro z możliwością zwiększenia środków w razie czego. W tym przypadku zatem jestem spokojny i według mnie można już powoli wyeliminować ten aspekt z gry rynkowej i skupić się na prawdziwych zagrożeniach jakie wymieniłem w punkcie 1 i 2 jakie uważam za najważniejsze.


Komentarze (1)
8 najlepszych tygodni w historii WIG20
 Oceń wpis
   

Witam,

W ostatnich dwóch video analizach opowiedziałem się za hipotezą bardzo mocnych wzrostów WIG20 w skali pojedynczego tygodnia. Perspektywa wzrostów o ponad 10% mogła niejednego zaszokować ale właśnie na tym chyba polega istota takowych nagłych zwyżek, które powstają w obliczu ogromnego zaskoczenia i niedowierzania. Indeks naszych największych spółek w przeszłości udowodnił że 10% w 5 sesji to może być bułka z masłem...Poniżej 8 najlepszych tygodni w historii wig20:

1) Odreagowanie po Lehmanie 31.10.2008   +17,37%

2) Ostateczne wyjście z kryzysu rosyjskiego 08.01.1999 +15,57%

3) Odbicie po zamachach 11 Września 2001 12.10.2001 +14,33%

4) Odbicie po bankructwie Rosji 23.10.1998 +11,33%

5) Odbicie po pęknięciu bańki internetowej 02.06.2000 +10,81%

6) Efekt Stycznia po fatalnym 2001 roku 04.01.2002 +10,40%

7) Odbicie po korekcie w maju 2006 30.06.2006 +10,33%

8) Oficjalne potwierdzenie hossy w 2009 roku 24.07.2009 +9,84%

Średnia z tych 8 przypadków wynosi 12,50% wzrostu! Wspólną cechą wszystkich tych wyśmienitych tygodni jest fakt że miały miejsce w okolicach absolutnych dołków a nie przy szczytach. Obalamy zatem mit że na giełdzie najlepsze tygodnie są jak już hossa jest ogłoszona oficjalnie. Okazuje się bowiem że te największe tygodniowe zyski przychodzą jak nikt się ich nie spodziewa. Chciałbym zwrócić uwagę że w latach 1998-2009 takie mega udane tygodnie pojawiały się średnio raz na półtora roku. Od ostatniego takiego udanego tygodnia minęły już prawie 3 lata...może to już czas? 

Komentarze (2)
ANALIZA GIEŁDY AKCJI 18.03.2011
 Oceń wpis
   

OBEJRZYJ RÓWNIEŻ POPRZEDNIĄ ANALIZĘ I DOWIEDZ JAKI WALOR OTRZYMAŁ TYTUŁ "SPÓŁKI TYGODNIA":

 http://longterm.bblog.pl/wpis,analiza;gieldy;akcji;11;03;2012,69683.html

 

Komentarze (3)
1 | 2 |
O mnie
Albert Rokicki
Jestem inwestorem długoterminowym i będe zawsze to podkreślał. Na warszawskiej giełdzie od 2000 roku. Nigdy nie kupiłbym akcji spółki której nie chciałbym posiadać na własność gdybym miał nieograniczone możliwości finansowe. email: kontakt@longterm.pl
Najnowsze wpisy
2013-08-24 09:09 44 analizy polskich spółek
2013-08-05 11:18 Letnia hossa
2013-07-03 09:54 Darmowy e-book!
2013-06-26 19:23 QE OR NOT QE?
2013-06-23 22:43 Darmowe szkolenie z inwestowania
Najnowsze komentarze
2014-01-29 20:32
cvdfer:
44 analizy polskich spółek
zarobił swoją kasę na idiotach dzięki swoim marnym analizom i wyjechał z kraju, teraz bawi się[...]
2014-01-06 19:04
najlepszeprezenty.com.pl:
16 spółek które dadzą zarobić na odbiciu
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:11
rtvagd:
Największy kryzys gospodarczy w historii ludzkości
pozdrowienia :)