Ofensywa niedźwiedzi powstrzymana
 Oceń wpis
   

Witam, 

Choć przez moment w tym tygodniu zawiało grozą i w powietrzu unosił się zapach krachu, to wydaję się że zmasowana ofensywa niedźwiedzi została przynajmniej na pewien czas skutecznie powstrzymana. USA jako najbardziej rozwinięty rynek na świecie z prawie 200-letnią tradycją, zachowuje stoicki spokój i pokazuje iż problem grecki nie jest w stanie zagrozić już światowej gospodarce, o ile nie jest już dawno zdyskontowany w cenach. Prawdziwe problemy są według mnie wciąż dwa: po pierwsze - droga ropa naftowa, po drugie - spowolnienie w Chinach. Jedno z drugim ma duży związek i to moim zdaniem właśnie ukryty motyw chińskiego smoka, który jakby tracił swój ogień, był odpowiedzialny za ostatnią przecenę surowców na czele z ropą i miedzią. Na szczęście na komunistycznych przywódców CHRLD można chyba jeszcze bardziej liczyć niż na europejskich czy nawet amerykańskich, więc o dalszą stymulację wzrostu w tym kraju jestem spokojny. Z resztą premier Chin Wen Jiabao dał to dosyć wyraźnie do zrozumienia w ostatnich dniach. 

Czas zatem na przynajmniej jakieś krótkoterminowe odbicie na surowcach, które najprawdopodobniej spowoduje również wzrosty na giełdach akcji. Być może spadki jeszcze powrócą ale byki udowodniły podczas tej bessy że są mistrzami w defensywie i zazwyczaj w momencie zagrożeń potrafiły skutecznie się wybronić. W USA niezmiennie uważam że S&P500 ma potencjał do ruchu na 1340-1350 natomiast nasz WIG20 do 2200. 

Na koniec jeszcze wykresy ropy i miedzi, które oparły się o długoterminowe linie trendu. Czy zostaną przełamane? Być może tak, ale wydaje się że jeszcze nie tym razem...Czyżby zatem Armagedon po raz kolejny miał być odwołany? 

ROPA:

MIEDŹ:

I JESZCZE MIEDŹ WYCENIANA W PLN A TU WŁAŚCIWIE WCIĄŻ SZCZYTY HISTORYCZNE:

Pozdrawiam, 

Albert "Longterm" Rokicki 

PS: Zachęcam do zakupu raportu "16 najlepszych spółek po wynikach za 2011 rok". Każdy kto nabędzie ten raport otrzyma również darmową aktualizację w postaci nowego opracowania po wynikach za I kwartał 2012 (sezon publikacji wyników dobiega końca). Jest już bowiem czas aby skupić się na konkretnych spółkach o atrakcyjnych wycenach i solidnych podstawach fundamentalnych. Więcej o raporcie można znaleźć tutaj:

 
Kontakt i zamówienia: longterm44@gmail.com
Dla pierwszych 10 osób będą darmowe książki "Conquer the crash" (Pokonaj Krach) słynnego amerykańskiego analityka Roberta Prechtera - proszę powołać się na tą promocję w mailu.
Komentarze (0)
Polskie akcje dadzą zarobić
 Oceń wpis
   

Witam,

Dużo się ostatnio mówi o nieudanym debiucie Facebooka ale to że okazał się klapą nie powinno nikogo dziwić przy po pierwsze tak negatywnym sentymencie do giełdy akcji wogóle, a po drugie przy tak wywindowanej wycenie na ponad 100 mld, co zrównało firmę pod względem kapitalizacji ze słynnym Walt Disney. Czy eksperyment który trwa kilka lat może równać się z gigantem o ugruntowanej, kilkudzisięcioletniej pozycji, którego produkty (filmy) ogląda już 4 pokolenie ludzi na całym świecie? Dodatkowo żeby było tego mało FB miał na debiucie wskaźnik C/Z=100. Oczywiście nie jest to coś może powstrzymać dalsze wzrosty, bo tak tylko dla przypomnienia wspomnę że nasze rodzime firmy podczas poprzedniej hossy - Bioton i Budimex miały wskaźniki C/Z wynoszące ponad 1000 (tak - to nie pomyłka - TYSIĄC!).

A jak przedstawia się aktualnie wskaźnik C/Z dla naszego rynku? Dla całego indeksu WIG20 (średnia dla 20 największych spółek) wynosi skromne 7,72...nasz Wiguś aż się zaczerwienił chyba ostatnio ze wstydu że tak nisko jest wyceniany i chce być jeszcze tańszy...Zatem na "chłopski rozum" aby zrównać się z "balonami" amerykańskimi typu fejs musimy wzrosnąć aż o 12 razy...nie twierdzę że tak się stanie ale tego że wybrane, te najlepsze spółki o tyle wzrosną jestem niemal pewny. Oczywiście nie za miesiąc, nie za rok i być może nie za dwa lata ale kiedyś rynek musi zauważyć tak wielką nierównowagę. Jak wiadomo jestem inwestorem długoterminowym, wyznającym zasady słynnego inwestora Warrena Buffetta i co najważniejsze mam czas (do przymusowej emerytury jeszcze 32 lata) więc myślę że się doczekam. Wartym podkreślenia jest fakt że stopa dywidendy dla WIG20 wynosi w tej chwili aż 5,5% więc jest już wyższa niż oprocentowanie 10 letnich obligacji. Zakup zatem takiego KGHM, który ma wypłacić aż 18 zł dywidendy jest opłacalną inwestycją nawet dla emeryta rozważającego w co ulokować swoje pieniądze na najbliższe 10 lat. Otóż jeśli KGHM wypłacałby taką dywidendę przez kolejne 10 lat to biorąc pod uwagę dzisiejszą cenę (120 zł) po 7 latach inwestycja zwróciłaby się całkowicie z samych dywidend a przez kolejne 3 lata dałaby dodatkowe 45% za friko...Jeśli emeryt żyłby dłużej niż pokazane 10 lat to oczywiście do końca życia otrzymywałby dywidendy, które byłyby już jego czystym zyskiem, gdyż początkowy koszt został już pokryty w 7 roku inwestycji. Wszystkie te powyższe wyliczenia oczywiście nie uwzględniają samego zachowania kursu, który może ale nie musi również wzrosnąć dając emerytowi dodatkowy zysk - taką nazwijmy to wisienkę na torcie.

Warto już teraz rozważyć inwestycje w dobrze wyselekcjonowane polskie akcje. I nie żadne amerykańskie z fejsem po cenie równej 100-krotności zysków ale solidne, tanie, notowane na zapomnianym przez cały swiat ryneczku w kraju nad Wisłą.

Pozdrawiam

Albert "Longterm" Rokicki

PS: Zachęcam do zakupu raportu "16 najlepszych spółek po wynikach za 2011 rok". Każdy kto nabędzie ten raport otrzyma również aktualizację w postaci nowego opracowania po wynikach za I kwartał 2012 (sezon publikacji wyników dobiega końca). Jest już bowiem czas aby skupić się na konkretnych spółkach o atrakcyjnych wycenach i solidnych podstawach fundamentalnych. Więcej o raporcie można znaleźć tutaj:

http://longterm.bblog.pl/wpis,16;najlepszych;spolek;po;wynikach;za;2011;rok,75896.html

Kontakt i zamówienia: longterm44@gmail.com

Dla pierwszych 10 osób będą darmowe książki "Conquer the crash" (Pokonaj Krach) słynnego amerykańskiego analityka Roberta Prechtera - proszę powołać się na tą promocję w mailu.

 

Komentarze (0)
ODBICIE IN YOUR FEJS 21.05.2012
 Oceń wpis
   

Witam,

Debiut Fejsa za nami i okazał się w miarę przyzwoity, biorąc pod uwagę jak fatalny sentyment do akcji panował przez ostatnie kilka dni i tygodni (również biorąc pod uwagę gigantyczną wycenę na ponad 100 mld $ i wskaźnik C/Z=100). Rynek Amerykański to jakby osobny organizm, bo gdzie indziej na świecie dałoby się w tej chwili wyjąć 16 mld z jednego IPO w jeden dzień? To niewyobrażalna kwota a mogłoby być pewnie więcej gdyby wypuścili więcej akcji. Dzisiaj FB miał problemy bo spadł o 10% ale to mogła być zwykła realizacja zysków ludzi którzy od dawna czekali na realizację ich marzeń - wielu z nich dzisiaj stało sie zapewne multi-milionerami. Nie wiem czy pozbywał się swoich akcji Bono ale jeśli by to zrobił stałby się z dnia na dzień najbogatszym muzykiem na świecie (prawdopodobnie również najbogatszym w historii przemysłu rozrywkowego).

Tak czy owak Ameryka bez pomocy Fejsa odbiła dzisiaj ładnie od kluczowego wsparcia na 1300 i jest duże prawdopodobieństwo na dalsze wzrosty przynajmniej do 1340 a może nawet 1350. U nas analogicznie do 2200 na Wigusiu20 co przekładałoby się na 5% do wyjęcia.

Pozdrawiam

Albert "Longterm" Rokicki

PS: Zachęcam do zakupu raportu "16 najlepszych spółek po wynikach za 2011 rok". Każdy kto nabędzie ten raport otrzyma również aktualizację w postaci nowego opracowania po wynikach za I kwartał 2012 (sezon publikacji wyników dobiega końca). Jest już bowiem czas aby skupić się na konkretnych spółkach o atrakcyjnych wycenach i solidnych podstawach fundamentalnych. Więcej o raporcie można znaleźć tutaj:

http://longterm.bblog.pl/wpis,16;najlepszych;spolek;po;wynikach;za;2011;rok,75896.html

Kontakt i zamówienia: longterm44@gmail.com

Dla pierwszych 10 osób będą darmowe książki "Conquer the crash" (Pokonaj Krach) słynnego amerykańskiego analityka Roberta Prechtera - proszę powołać się na tą promocję w mailu.

Komentarze (0)
SESJA PRZEŁOMU? ANALIZA GIEŁDY AKCJI 16.05.2012
 Oceń wpis
   

WARTO BYĆ PRZYGOTOWANYM NA EWENTUALNY KRACH NA GIEŁDZIE I W GOSPODARCE JAKI ZAPOWIADA MIĘDZY INNYMI PROF. KRZYSZTOF RYBIŃSKI. OFERUJE WYJĄTKOWĄ OKAZJĘ DLA INWESTORÓW I NIE TYLKO - ŚWIATOWY BESTSELLER SŁYNNEGO AMERYKAŃSKIEGO ANALITYKA ROBERTA PRECHTERA "CONQUER THE CRASH" (TŁUM. "POKONAJ KRACH"). POZYCJA WARTA W USA 27.95 $ CZYLI OK. 90 ZŁ - MOJA CENA: JEDYNE 30 ZŁ Z WYSYŁKĄ GRATIS NA TERENIE POLSKI! KSIĄŻKI SĄ W ORYGINALE, NOWE, W DOSKONAŁYM STANIE (ILOŚĆ DOSTĘPNYCH KSIĄŻEK OGRANICZONA)

Więcej szczegółów i zamówienia na email: longterm44@gmail.com

PS: OCZYWIŚCIE JEŚLI KTOŚ PODCHODZI DO INWESTYCJI DŁUGOTERMINOWO TAK JAK JA I MAŁO GO OBCHODZĄ PRZEJŚCIOWE WAHANIA GŁÓWNYCH INDEKSÓW POWINIEN SKUPIĆ SWOJĄ UWAGĘ NA KONKRETNYCH SPÓŁKACH O SOLIDNYCH FUNDAMENTACH. DLA TAKICH OSÓB PRZYGOTOWAŁEM RAPORT Z ANALIZAMI 16 NAJLEPSZYCH SPÓŁEK PO WYNIKACH ZA 2011 ROK, W KTÓRYM NA 30 STRONACH PREZENTUJE WYKRESY, ANALIZĘ FUNDAMENTALNĄ I TECHNICZNĄ. OPRÓCZ SAMEGO RAPORTU OTRZYMUJE SIĘ RÓWNIEŻ CODZIENNE AKTUALIZACJE PORTFELA INWESTYCYJNEGO UŁOŻONEGO W OPARCIU O WYBRANE SPÓŁKI Z RAPORTU.

KONTAKT I ZAMÓWIENIA NA EMAIL: longterm44@gmail.com

Komentarze (0)
UWAGA NA ZŁOTO
 Oceń wpis
   

Witam, 

Przez ostatnie 13 lat złoto okazywało się nieprzerwanie przebojem inwestycyjnym, rosnącym podczas czasów zarówno dobrej jak i złej koniunktury. Naprawdę ciężko było w tym okresie  znaleźć lepszy instrument dla długoterminowego inwestora. Od swojego dna w 1999 (253$), cena złota wzrosła o niesamowite wręcz 659% do szczytu z ubiegłego roku (1920$) i jak popatrzy się wykres to na myśl przychodzą nam nasze spółki budowlane na szczycie z 2007 roku. Kruszec traktowany był początkowo jako zabezpieczenie na wypadek ciężkich czasów w światowej gospodarce, by potem wraz z początkiem drukowania pieniędzy przez amerykański FED, stać się idealnym zabezpieczeniem przed inflacją. Można powiedzieć że z tych dwóch względów złoto stanowiło idealną inwestycję, gdyż co by się nie działo to inwestor zarabiał. W gospodarce źle - złoto w górę jako "bezpieczna przystań", FED drukuje pieniądze stymulując wzrost gospodarczy - złoto w górę w obawie przed inflacją. Wyobraźmy sobie teraz zatem sytuację w której po pierwsze gospodarka radzi sobie może nie rewelacyjnie ale jednak się stabilnie rozwija, po drugie - FED przestaje drukować pieniądze i mało tego, zaczyna ściągać pieniądze z rynku. Myślę że scenariusz taki jest bardzo prawdopodobny - jak nie w tym roku to z pewnością za kilka lat (sam FED twierdzi że od 2014 roku zacznie nawet rozważać podnoszenie stóp procentowych). Cena złota zaczyna powoli, jeszcze z taką pewną nieśmiałością, dyskontować  te przyszłe wydarzenia. Po 13 latach pompowania wielkiej bańki spekulacyjnej opartej na strachu, przyjdzie zapewne dekada lub dłużej kiedy zwierzęca natura ludzka przywróci chęć do podejmowania ryzyka. Paradoksalnie aktywa uważane jako "bezpieczne przystanie" mogą okazać się wtedy  najbardziej ryzykownymi. Ten proces już się według mnie rozpoczął i nie pozostaje mi nic innego niż przestrzec przed jakimikolwiek inwestycjami w złoto...można było zaryzykować w 2000 roku, można było przyłączyć się do trendu w 2005 roku, skorzystać na kończącej trend hiperboli w latach 2009-2011 ale wchodzić teraz to jak prosić się o nieszczęście i w najlepszym razie utratę 25% kapitału. Złoto jest obecnie bowiem tym czym polskie akcje były w 2007 roku - bańką spekulacyjną. Co warte podkreślenia złoto przez ostatnie lata stanowiło poważną konkurencję dla akcji (obok obligacji i surowców) zatem teraz, kiedy kapitał będzie powoli odchodził od kruszca, strumień pieniędzy powinien skierować się w stronę bardziej ryzykowanych aktywów czyli na giełdę akcji. Miejmy nadzieję że również w końcu na polską. 

Zapisz się na darmowy biuletyn inwestycyjny - zgłoszenia na mój email: longterm44@gmail.com 

Pozdrawiam 

Albert "Longterm" Rokicki

Niezależny Analityk Rynków Finansowych 

Komentarze (0)
Wielki short na ropie
 Oceń wpis
   

Witam, 

Co pewien czas na światowych rynkach finansowych pojawia się wielka okazja spekulacyjna polegająca na możliwości zarobienia na spadku ceny jakiegoś aktywu. Tym razem po wielu miesiącach oczekiwań taka okazja do gry na spadki poprzez krótkie pozycje na kontraktach terminowych, popularnie zwanymi "shortami", pojawiła się na ropie naftowej. W USA taką okazję nazywa się "Big Short" a traderzy, którzy ustawią się po właściwej stronie rynku zarabiają wtedy krocie. Przyjrzyjmy się teraz wykresowi ropy naftowej notowanej na nowojorskiej giełdzie NYMEX:

Widać jak na dłoni że ceny ropy skazane są na dalszy wodospad na poziom przynajmniej 85 $ za baryłkę. W chwili obecnej cena wciąż utrzymuje się na SMA200 (średnia 200-dniowa w kolorze seledynowym) ale wyłamanie się z przedziału wstęg Bollingera w tak gwałtownym ruchu i to po okresie wąskiej konsolidacji przemawia za tym że jest to jedynie krótki przystanek przed kontynuacją krachu.

Ataku na Iran jak nie było tak nie ma a ostatnio dowiedzieliśmy się że zapasy ropy w USA są największe od ponad 20 lat co również świadczy o zbyt emocjonalnym zachowaniu się uczestników rynku i potwierdza nadchodzącą dalszą przecenę. Co taki scenariusz może oznaczać dla giełdy? Oczywiście po krótkotrwałych perturbacjach rynek odbierze informację o 25% przecenie w stosunku do niedawnych szczytów bardzo pozytywnie. Mówi się że spadek cen ropy o 20 USD powoduje stymulację wzrostu gospodarczego o ok. 1% PKB (sic!) Pierwsze z trzech zagrożeń dla światowej gospodarki zatem powoli zanika. Należy zatem kibicować traderom którzy postawili na "wielki short" na ropie. 

Pozdrawiam, 

Albert "Longterm" Rokicki

Komentarze (2)
Pokonać krach - analiza giełdy 07.05.2012
 Oceń wpis
   

WARTO BYĆ PRZYGOTOWANYM NA EWENTUALNY KRACH NA GIEŁDZIE I W GOSPODARCE JAKI ZAPOWIADA MIĘDZY INNYMI PROF. KRZYSZTOF RYBIŃSKI. OFERUJE WYJĄTKOWĄ OKAZJĘ DLA INWESTORÓW I NIE TYLKO - ŚWIATOWY BESTSELLER SŁYNNEGO AMERYKAŃSKIEGO ANALITYKA ROBERTA PRECHTERA "CONQUER THE CRASH" (TŁUM. "POKONAJ KRACH"). POZYCJA WARTA W USA 27.95 $ CZYLI OK. 90 ZŁ - MOJA CENA: JEDYNE 30 ZŁ Z WYSYŁKĄ GRATIS NA TERENIE POLSKI! KSIĄŻKI SĄ W ORYGINALE, NOWE, W DOSKONAŁYM STANIE (ILOŚĆ DOSTĘPNYCH KSIĄŻEK OGRANICZONA)

Więcej szczegółów i zamówienia na email: longterm44@gmail.com 

link do oficjalnej strony wydawcy książki i opis w języku angielskim:

http://www.elliottwave.com/more_info/conquer-the-crash-second-edition.aspx?code=dc&articleid=0

PS: OCZYWIŚCIE JEŚLI KTOŚ PODCHODZI DO INWESTYCJI DŁUGOTERMINOWO TAK JAK JA I MAŁO GO OBCHODZĄ PRZEJŚCIOWE WAHANIA GŁÓWNYCH INDEKSÓW POWINIEN SKUPIĆ SWOJĄ UWAGĘ NA KONKRETNYCH SPÓŁKACH O SOLIDNYCH FUNDAMENTACH. DLA TAKICH OSÓB PRZYGOTOWAŁEM RAPORT Z ANALIZAMI 16 NAJLEPSZYCH SPÓŁEK PO WYNIKACH ZA 2011 ROK, W KTÓRYM NA 30 STRONACH PREZENTUJE WYKRESY, ANALIZĘ FUNDAMENTALNĄ I TECHNICZNĄ. OPRÓCZ SAMEGO RAPORTU OTRZYMUJE SIĘ RÓWNIEŻ CODZIENNE AKTUALIZACJE PORTFELA INWESTYCYJNEGO UŁOŻONEGO W OPARCIU O WYBRANE SPÓŁKI Z RAPORTU.

KONTAKT I ZAMÓWIENIA NA EMAIL: longterm44@gmail.com 

Komentarze (3)
W poszukiwaniu nowego lidera hossy
 Oceń wpis
   

Witam, 

Z przyjemnością informuję iż jest już do pobrania najnowszy Equity Magazine, a w nim mój artykuł pt. "W poszukiwaniu nowego lidera hossy". Jak wiadomo kiedyś taką spółką, która wyznaczała trendy na GPW i stanowiła motor napędowy naszej giełdy był KGHM ale ten "generał hossy" został uśmiercony podczas pamiętnego expose Donalda Tuska, poprzez ogłoszenie nowego podatku od kopalin. Teraz rynek desperacko rozgląda się w poszukiwaniu nowych liderów - potencjalnych okrętów flagowych naszej gospodarki, które mogłyby ponownie poruszyć tłumy inwestorów i przyciągnąć świeży kapitał na giełdę.

Jakie trzy spółki wytypowałem na potencjalnych następców KGHM w kolejnych hossach? Czy spółki te mogą w przyszłości stać się koncernami globalnymi, konkurującymi poprzez wyrobioną przez lata, silnie rozpoznawalną markę? Odpowiedzi na te pytania i nieco więcej w moim najnowszym artykule w Equity Magazine:

Czy te trzy wymienione spółki znalazły się w moim ostatnim raporcie z analizami najlepszych spółek po wynikach za 2011 rok? Oczywiście że tak - w ten sposób stało się i zdradziłem moje trzy najlepsze konie jakie obstawiam na najbliższe lata. Jednak jeśli chciałbyś zapoznać się ze szczegółową ich analizą i dowiedzieć się jakie pozostałe 13 spółek znalazło się również w raporcie, to napisz do mnie na email i za symboliczną opłatą otrzymasz pełny raport (31 stron, wykresy, analiza fundamentalna, poziomy stop loss): longterm44@gmail.com 


 

Komentarze (0)
ANALIZA GIEŁDY AKCJI 09.04.2012
 Oceń wpis
   

Najnowszy raport z analizami 16 najlepszych spółek po wynikach za 2011 rok jest już dostępny. Zainteresowane osoby proszę o kontakt na email: longterm44@gmail.com 

Oprócz samego raportu otrzymuje się codzienne aktualizacje portfela inwestycyjnego złożonego ze spółek z raportu. Podawana jest aktualna stopa zwrotu, krótki komentarz po każdej sesji, poziomy stop loss itd. Co najważniejsze nigdy nie podejmuje decyzji nieoczekiwanie - zawsze wymieniam spółki jakie mam na liście obserwacyjnej i uprzedzam że być może coś zakupię jeśli jakieś warunki się spełnią. 

 

Komentarze (5)
Rynkowi potrzebny jest time out
 Oceń wpis
   

Witam, 

Jak napisałem w tytule, rynkowi kapitałowemu nie tylko na naszym rynku ale na całym świecie przyda się przerwa w grze czyli time out. Trenerzy biorą "czas" kiedy w grze ich drużyny coś nie układa się tak jak zakładała ich strategia, kiedy widzą dekoncentrację zawodników i brak egzekwowania przez nich założeń taktycznych. Na giełdzie zazwyczaj ciężko o przerwę gdyż rynki muszą operować non stop ale całe szczęście że mamy święta...

Do wtorku zatem mamy nasz time out aby przede wszystkim odpocząć od giełdy ale i przemyśleć co tak naprawdę jest istotne a co zbędnym szumem medialnym. 

Korzystając z okazji życzę wszystkim czytelnikom bloga oraz widzom video bloga spokojnych, zdrowych i wesołych świąt! 

Pozdrawiam

Albert "Longterm" Rokicki

longterm44@gmail.com 

Komentarze (5)
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
O mnie
Albert Rokicki
Jestem inwestorem długoterminowym i będe zawsze to podkreślał. Na warszawskiej giełdzie od 2000 roku. Nigdy nie kupiłbym akcji spółki której nie chciałbym posiadać na własność gdybym miał nieograniczone możliwości finansowe. email: kontakt@longterm.pl
Najnowsze wpisy
2013-08-24 09:09 44 analizy polskich spółek
2013-08-05 11:18 Letnia hossa
2013-07-03 09:54 Darmowy e-book!
2013-06-26 19:23 QE OR NOT QE?
2013-06-23 22:43 Darmowe szkolenie z inwestowania
Najnowsze komentarze
2014-01-29 20:32
cvdfer:
44 analizy polskich spółek
zarobił swoją kasę na idiotach dzięki swoim marnym analizom i wyjechał z kraju, teraz bawi się[...]
2014-01-06 19:04
najlepszeprezenty.com.pl:
16 spółek które dadzą zarobić na odbiciu
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:11
rtvagd:
Największy kryzys gospodarczy w historii ludzkości
pozdrowienia :)