PORTFEL MARZEŃ 2011-2012
 Oceń wpis
   

"...Może to co na wstępie piszę wydaje się truizmem, ale chciałem uświadomić raz jeszcze iż inwestycje w akcje spółek giełdowych wiążą się z bardzo dużym ryzykiem. Bardziej ryzykowną formą inwestowania jest chyba tylko gra w kasynie i działalność przestępcza. Jeżeli inwestor widzi 70% szans na wzrost ceny akcji to powinien śmiało inwestować, oczywiście zakładając ewentualną stratę i ustawiając zlecenie typu „Stop Loss”. Wyobraźcie sobie teraz Państwo że pilot po analizie prognozy pogody stwierdza iż istnieje 30% ryzyko katastrofy. Szansa na sukces wynosi zatem również 70% ale czy powinien startować? Odpowiedź oczywiście brzmi „NIE”. Być może podany przykład jest zbyt ekstremalny ale chciałem przez to przekazać jedno przesłanie a mianowicie że inwestor musi zdawać sobie sprawę z ryzyka jakie podejmuje inwestując swoje pieniądze na giełdzie akcji. Musi sobie postawić pytanie:

„czy jak stracę powiedzmy 10-30% kapitału to czy nie obciąży to nadmiernie mojej sytuacji finansowej?

Czy taka strata nie odciśnie swojego piętna na mojej psychice?”

Jeśli na oba pytania odpowiedź brzmi NIE to można już przechodzić do kolejnego etapu.

Obecnie sytuacja na giełdzie jest wciąż niepewna i istnieje dosyć duże ryzyko ponownego załamania cen akcji, jednak z mojego doświadczenia najwięcej się zarabia właśnie w takich momentach niepewności i napięcia na rynku. Polega to na tym iż zwyczajnie wyprzedzamy innych, niepewnych graczy i kupujemy akcje zanim sytuacja w realnej gospodarce się poprawi. Bardzo wielu graczy bowiem czeka na konkretne potwierdzenie w postaci pozytywnych danych makro za jakiś okres. Powiedzmy że jest to obecny miesiąc – październik (w chwili pisania tego raportu). Większość graczy wciąż stoi z boku i czeka na kolejne dane za ten bieżący miesiąc, mając na uwadze pewnie głównie dane o bezrobociu, produkcji przemysłowej, usług, wstępnego odczytu PKB za III kwartał w USA. Czekają również a może przede wszystkim na rozwiązanie sytuacji w Grecji oraz pragną sprawdzić czy podobny problem nie rozleje się na pozostałe kraje Euro strefy. Jednak zawsze na giełdzie jest tak że giełda rusza wcześniej i dyskontuje pewne wydarzenia z odpowiednim wyprzedzeniem. Najczęściej w takich sytuacjach jest tak że jak już wszystkie dane okazują się pozytywne to paradoksalnie rynek nie chce już dalej rosnąć, powodując frustrację graczy, czekających na poprawę. Dlatego warto jest nieraz podjąć ryzyko działań wyprzedzających, zakładając oczywiście ryzyko niepowodzenia (myślimy o przykładzie pilota i zadajemy sobie dwa pytania).

Wiele spółek okaże się lepszych pod względem stopy zwrotu niż te które wymieniłem i tego jestem niemal pewien. Problem polega na tym iż zawsze może się wydarzyć coś o czym teraz nie wiemy. Jakaś spółka może odkryć gaz łupkowy, inna dokopać się do złota, inna wynaleźć jakąś rewolucyjną metodę uzdrawiania chorób fatalnych. Przyszłości nie da się przewidzieć ale można odpowiednio się na nią przygotować. Dlatego też postanowiłem przygotować ranking 21 najlepszych według mnie spółek z całej GPW. Nie są to być może spółki które okażą się największymi hitami inwestycyjnymi ale są to przede wszystkim spółki o bardzo tanich wycenach oraz bezpieczne pod względem poziomu swojego zadłużenia. Moim zdaniem teraz zarządzający funduszami szukają właściwie trzech rzeczy: niski stan zadłużenia, tania wycena zarówno fundamentalna jak i techniczna oraz zyski generowane już teraz a nie obiecanki na przyszłość. Do tego można by dodać jeszcze odpowiednią płynność bo nikt nie chce zostać ze spółką gdzie potrafi być 10 tyś zł obrotu dziennie. Dlatego też nie kierowałem się chciwością i chęcią mega zarobków ale raczej bezpieczeństwem, stabilnością finansową i przewidywalnością spółek.

Jakie czynniki brałem pod uwagę przy ocenie spółek (KOLEJNOŚĆ NIE MA ZNACZENIA)?

Wskaźnik C/Z (cena/zysk)

Wskaźnik C/WK (cena/wartość księgowa)

ROE (return on equity)

Free Float (ilość akcji w wolnym obiegu)

Poziom zadłużenia

Zyski netto i operacyjny oraz zdolność do stałego ich generowania

Akcjonariat (czy firma ma silnego akcjonariusza)

Branża w jakiej firma działa i perspektywiczność tej branży

Sytuacja techniczna na poziomie kliku lat (wykres tygodniowy)

Sytuacja techniczna w krótkim terminie (wykres dzienny)

Pora już przedstawić ranking 21 najlepszych według mnie spółek. Życzę miłej lektury i po raz kolejny raz chciałem podkreślić iż inwestowanie na giełdzie wiąże się z ryzykiem utraty znaczącej części kapitału. Zalecam zawsze stosować zlecenia typu „Stop Loss”. Przy każdej spółce sugeruje konkretne poziomy ustawiania tych zleceń dla inwestorów mniej i bardziej skłonnych do ryzyka..."

 

Powyższy fragment to wstęp do mojego raportu pt. "PORTFEL MARZEŃ 2011-2012" w którym przedstawiam szczegółową analizę 21 najlepszych spółek z całej giełdy. Osoby zainteresowane otrzymaniem tego raportu proszę o kontakt na email: longterm@op.pl

 
Treści przedstawione w powyższym artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa Autora zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie biuletynów zabronione.

Komentarze (1)
RANKING 21 NAJLEPSZYCH SPÓŁEK NA GPW
 Oceń wpis
   

 Witam serdecznie,

W kilku poprzednich biuletynach napisałem że jestem niemalże pewny że będziemy mieli do czynienia z kontynuacją hossy. 2 tygodnie temu idealnie przewidziałem mocne odbicie i zaprognozowałem WIG20 na 2350 i S&P na 1250. Do tych poziomów jest już naprawdę niedaleko.

OK ale czy to już jest moment na mocne zakupy akcji? Tak, jest już czas na zakupy po bardzo promocyjnych cenach i teraz należy się obawiać wręcz że ceny pójdą bardzo szybko w górę wykazując tzw. „panikę popytu”. Ja już nie czekam i kupuje przecenione akcje. Teraz kiedy bessa jest już najprawdopodobniej na wykończeniu szczególnie ważny jest prawidłowy dobór spółek do portfela dlatego w odpowiedzi na wiele próśb i zapytań postanowiłem opracować kolejny raport:

 „PORTFEL MARZEŃ 2011-2012”, w którym podaje ranking 21 NAJLEPSZYCH SPÓŁEK Z CAŁEJ GIEŁDY PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH.

Przedstawiam w nim szczegółową analizę 21 spółek giełdowych zarówno pod względem fundamentalnym, jak i technicznym. Jest tam wiele wykresów i wskaźników analizy fundamentalnych jak na profesjonalną analizę przystało.

21 spółek, wykresy i analiza fundamentalna, oraz wiele moich osobistych obserwacji i przemyśleń – to wszystko dla was po specjalnej cenie 30 zł brutto.

Zainteresowanych proszę o kontakt na email: longterm@op.pl

UWAGA: Można kupić pakiet promocyjny złożony: "Raport Longterm-Jesień 2011" + "Raport Portfel Marzeń 2011/2012" za łączne 69 zł brutto (oszczędność 5 zł)

Treści przedstawione w powyższym artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa Autora zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie powyższych materiałów jest zabronione.

Komentarze (6)
O mnie
Albert Rokicki
Jestem inwestorem długoterminowym i będe zawsze to podkreślał. Na warszawskiej giełdzie od 2000 roku. Nigdy nie kupiłbym akcji spółki której nie chciałbym posiadać na własność gdybym miał nieograniczone możliwości finansowe. email: kontakt@longterm.pl
Najnowsze wpisy
2013-08-24 09:09 44 analizy polskich spółek
2013-08-05 11:18 Letnia hossa
2013-07-03 09:54 Darmowy e-book!
2013-06-26 19:23 QE OR NOT QE?
2013-06-23 22:43 Darmowe szkolenie z inwestowania
Najnowsze komentarze
2014-01-29 20:32
cvdfer:
44 analizy polskich spółek
zarobił swoją kasę na idiotach dzięki swoim marnym analizom i wyjechał z kraju, teraz bawi się[...]
2014-01-06 19:04
najlepszeprezenty.com.pl:
16 spółek które dadzą zarobić na odbiciu
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:11
rtvagd:
Największy kryzys gospodarczy w historii ludzkości
pozdrowienia :)