UWAGA NA ZŁOTO
 Oceń wpis
   

Witam, 

Przez ostatnie 13 lat złoto okazywało się nieprzerwanie przebojem inwestycyjnym, rosnącym podczas czasów zarówno dobrej jak i złej koniunktury. Naprawdę ciężko było w tym okresie  znaleźć lepszy instrument dla długoterminowego inwestora. Od swojego dna w 1999 (253$), cena złota wzrosła o niesamowite wręcz 659% do szczytu z ubiegłego roku (1920$) i jak popatrzy się wykres to na myśl przychodzą nam nasze spółki budowlane na szczycie z 2007 roku. Kruszec traktowany był początkowo jako zabezpieczenie na wypadek ciężkich czasów w światowej gospodarce, by potem wraz z początkiem drukowania pieniędzy przez amerykański FED, stać się idealnym zabezpieczeniem przed inflacją. Można powiedzieć że z tych dwóch względów złoto stanowiło idealną inwestycję, gdyż co by się nie działo to inwestor zarabiał. W gospodarce źle - złoto w górę jako "bezpieczna przystań", FED drukuje pieniądze stymulując wzrost gospodarczy - złoto w górę w obawie przed inflacją. Wyobraźmy sobie teraz zatem sytuację w której po pierwsze gospodarka radzi sobie może nie rewelacyjnie ale jednak się stabilnie rozwija, po drugie - FED przestaje drukować pieniądze i mało tego, zaczyna ściągać pieniądze z rynku. Myślę że scenariusz taki jest bardzo prawdopodobny - jak nie w tym roku to z pewnością za kilka lat (sam FED twierdzi że od 2014 roku zacznie nawet rozważać podnoszenie stóp procentowych). Cena złota zaczyna powoli, jeszcze z taką pewną nieśmiałością, dyskontować  te przyszłe wydarzenia. Po 13 latach pompowania wielkiej bańki spekulacyjnej opartej na strachu, przyjdzie zapewne dekada lub dłużej kiedy zwierzęca natura ludzka przywróci chęć do podejmowania ryzyka. Paradoksalnie aktywa uważane jako "bezpieczne przystanie" mogą okazać się wtedy  najbardziej ryzykownymi. Ten proces już się według mnie rozpoczął i nie pozostaje mi nic innego niż przestrzec przed jakimikolwiek inwestycjami w złoto...można było zaryzykować w 2000 roku, można było przyłączyć się do trendu w 2005 roku, skorzystać na kończącej trend hiperboli w latach 2009-2011 ale wchodzić teraz to jak prosić się o nieszczęście i w najlepszym razie utratę 25% kapitału. Złoto jest obecnie bowiem tym czym polskie akcje były w 2007 roku - bańką spekulacyjną. Co warte podkreślenia złoto przez ostatnie lata stanowiło poważną konkurencję dla akcji (obok obligacji i surowców) zatem teraz, kiedy kapitał będzie powoli odchodził od kruszca, strumień pieniędzy powinien skierować się w stronę bardziej ryzykowanych aktywów czyli na giełdę akcji. Miejmy nadzieję że również w końcu na polską. 

Zapisz się na darmowy biuletyn inwestycyjny - zgłoszenia na mój email: longterm44@gmail.com 

Pozdrawiam 

Albert "Longterm" Rokicki

Niezależny Analityk Rynków Finansowych 

Komentarze (0)
Wielki short na ropie
 Oceń wpis
   

Witam, 

Co pewien czas na światowych rynkach finansowych pojawia się wielka okazja spekulacyjna polegająca na możliwości zarobienia na spadku ceny jakiegoś aktywu. Tym razem po wielu miesiącach oczekiwań taka okazja do gry na spadki poprzez krótkie pozycje na kontraktach terminowych, popularnie zwanymi "shortami", pojawiła się na ropie naftowej. W USA taką okazję nazywa się "Big Short" a traderzy, którzy ustawią się po właściwej stronie rynku zarabiają wtedy krocie. Przyjrzyjmy się teraz wykresowi ropy naftowej notowanej na nowojorskiej giełdzie NYMEX:

Widać jak na dłoni że ceny ropy skazane są na dalszy wodospad na poziom przynajmniej 85 $ za baryłkę. W chwili obecnej cena wciąż utrzymuje się na SMA200 (średnia 200-dniowa w kolorze seledynowym) ale wyłamanie się z przedziału wstęg Bollingera w tak gwałtownym ruchu i to po okresie wąskiej konsolidacji przemawia za tym że jest to jedynie krótki przystanek przed kontynuacją krachu.

Ataku na Iran jak nie było tak nie ma a ostatnio dowiedzieliśmy się że zapasy ropy w USA są największe od ponad 20 lat co również świadczy o zbyt emocjonalnym zachowaniu się uczestników rynku i potwierdza nadchodzącą dalszą przecenę. Co taki scenariusz może oznaczać dla giełdy? Oczywiście po krótkotrwałych perturbacjach rynek odbierze informację o 25% przecenie w stosunku do niedawnych szczytów bardzo pozytywnie. Mówi się że spadek cen ropy o 20 USD powoduje stymulację wzrostu gospodarczego o ok. 1% PKB (sic!) Pierwsze z trzech zagrożeń dla światowej gospodarki zatem powoli zanika. Należy zatem kibicować traderom którzy postawili na "wielki short" na ropie. 

Pozdrawiam, 

Albert "Longterm" Rokicki

Komentarze (2)
Pokonać krach - analiza giełdy 07.05.2012
 Oceń wpis
   

WARTO BYĆ PRZYGOTOWANYM NA EWENTUALNY KRACH NA GIEŁDZIE I W GOSPODARCE JAKI ZAPOWIADA MIĘDZY INNYMI PROF. KRZYSZTOF RYBIŃSKI. OFERUJE WYJĄTKOWĄ OKAZJĘ DLA INWESTORÓW I NIE TYLKO - ŚWIATOWY BESTSELLER SŁYNNEGO AMERYKAŃSKIEGO ANALITYKA ROBERTA PRECHTERA "CONQUER THE CRASH" (TŁUM. "POKONAJ KRACH"). POZYCJA WARTA W USA 27.95 $ CZYLI OK. 90 ZŁ - MOJA CENA: JEDYNE 30 ZŁ Z WYSYŁKĄ GRATIS NA TERENIE POLSKI! KSIĄŻKI SĄ W ORYGINALE, NOWE, W DOSKONAŁYM STANIE (ILOŚĆ DOSTĘPNYCH KSIĄŻEK OGRANICZONA)

Więcej szczegółów i zamówienia na email: longterm44@gmail.com 

link do oficjalnej strony wydawcy książki i opis w języku angielskim:

http://www.elliottwave.com/more_info/conquer-the-crash-second-edition.aspx?code=dc&articleid=0

PS: OCZYWIŚCIE JEŚLI KTOŚ PODCHODZI DO INWESTYCJI DŁUGOTERMINOWO TAK JAK JA I MAŁO GO OBCHODZĄ PRZEJŚCIOWE WAHANIA GŁÓWNYCH INDEKSÓW POWINIEN SKUPIĆ SWOJĄ UWAGĘ NA KONKRETNYCH SPÓŁKACH O SOLIDNYCH FUNDAMENTACH. DLA TAKICH OSÓB PRZYGOTOWAŁEM RAPORT Z ANALIZAMI 16 NAJLEPSZYCH SPÓŁEK PO WYNIKACH ZA 2011 ROK, W KTÓRYM NA 30 STRONACH PREZENTUJE WYKRESY, ANALIZĘ FUNDAMENTALNĄ I TECHNICZNĄ. OPRÓCZ SAMEGO RAPORTU OTRZYMUJE SIĘ RÓWNIEŻ CODZIENNE AKTUALIZACJE PORTFELA INWESTYCYJNEGO UŁOŻONEGO W OPARCIU O WYBRANE SPÓŁKI Z RAPORTU.

KONTAKT I ZAMÓWIENIA NA EMAIL: longterm44@gmail.com 

Komentarze (3)
W poszukiwaniu nowego lidera hossy
 Oceń wpis
   

Witam, 

Z przyjemnością informuję iż jest już do pobrania najnowszy Equity Magazine, a w nim mój artykuł pt. "W poszukiwaniu nowego lidera hossy". Jak wiadomo kiedyś taką spółką, która wyznaczała trendy na GPW i stanowiła motor napędowy naszej giełdy był KGHM ale ten "generał hossy" został uśmiercony podczas pamiętnego expose Donalda Tuska, poprzez ogłoszenie nowego podatku od kopalin. Teraz rynek desperacko rozgląda się w poszukiwaniu nowych liderów - potencjalnych okrętów flagowych naszej gospodarki, które mogłyby ponownie poruszyć tłumy inwestorów i przyciągnąć świeży kapitał na giełdę.

Jakie trzy spółki wytypowałem na potencjalnych następców KGHM w kolejnych hossach? Czy spółki te mogą w przyszłości stać się koncernami globalnymi, konkurującymi poprzez wyrobioną przez lata, silnie rozpoznawalną markę? Odpowiedzi na te pytania i nieco więcej w moim najnowszym artykule w Equity Magazine:

Czy te trzy wymienione spółki znalazły się w moim ostatnim raporcie z analizami najlepszych spółek po wynikach za 2011 rok? Oczywiście że tak - w ten sposób stało się i zdradziłem moje trzy najlepsze konie jakie obstawiam na najbliższe lata. Jednak jeśli chciałbyś zapoznać się ze szczegółową ich analizą i dowiedzieć się jakie pozostałe 13 spółek znalazło się również w raporcie, to napisz do mnie na email i za symboliczną opłatą otrzymasz pełny raport (31 stron, wykresy, analiza fundamentalna, poziomy stop loss): longterm44@gmail.com 


 

Komentarze (0)
ANALIZA GIEŁDY AKCJI 09.04.2012
 Oceń wpis
   

Najnowszy raport z analizami 16 najlepszych spółek po wynikach za 2011 rok jest już dostępny. Zainteresowane osoby proszę o kontakt na email: longterm44@gmail.com 

Oprócz samego raportu otrzymuje się codzienne aktualizacje portfela inwestycyjnego złożonego ze spółek z raportu. Podawana jest aktualna stopa zwrotu, krótki komentarz po każdej sesji, poziomy stop loss itd. Co najważniejsze nigdy nie podejmuje decyzji nieoczekiwanie - zawsze wymieniam spółki jakie mam na liście obserwacyjnej i uprzedzam że być może coś zakupię jeśli jakieś warunki się spełnią. 

 

Komentarze (5)
Rynkowi potrzebny jest time out
 Oceń wpis
   

Witam, 

Jak napisałem w tytule, rynkowi kapitałowemu nie tylko na naszym rynku ale na całym świecie przyda się przerwa w grze czyli time out. Trenerzy biorą "czas" kiedy w grze ich drużyny coś nie układa się tak jak zakładała ich strategia, kiedy widzą dekoncentrację zawodników i brak egzekwowania przez nich założeń taktycznych. Na giełdzie zazwyczaj ciężko o przerwę gdyż rynki muszą operować non stop ale całe szczęście że mamy święta...

Do wtorku zatem mamy nasz time out aby przede wszystkim odpocząć od giełdy ale i przemyśleć co tak naprawdę jest istotne a co zbędnym szumem medialnym. 

Korzystając z okazji życzę wszystkim czytelnikom bloga oraz widzom video bloga spokojnych, zdrowych i wesołych świąt! 

Pozdrawiam

Albert "Longterm" Rokicki

longterm44@gmail.com 

Komentarze (5)
PRIMA APRILIS 2012 - ANALIZA GIEŁDY
 Oceń wpis
   
Komentarze (4)
3 zagrożenia dla światowej gospodarki w 2012
 Oceń wpis
   

Witam, 

Poniżej postaram się przeanalizować 3 największe zagrożenia dla giełdy akcji i tym samym dla światowej gospodarki w 2012 roku. Podaje również sugerowane metody przeciwdziałania problemom. 

1) ROPA POWYŻEJ 100 USD ZA BARYŁKĘ

Tak droga ropa odzwierciedla myślę w dużej części obawy o wybuch wojny z Iranem. W przypadku takiego negatywnego scenariusza cena ropy może wzrosnąć nawet do 200 USD ale tego już światowa gospodarka by z pewnością nie wytrzymała. Perspektywa benzyny po 10 zł zapewne wprowadziłaby nawet dotychczas odporną na kryzys Polskę w recesję.

Jak przeciwdziałać?

Najprościej by było gdyby Barack Obama zadeklarował że nie zaatakuje Iranu. No tak ale nie może tego zrobić bo naraziłby się historycznemu sojusznikowi Ameryki – Izraelowi oraz bardzo silnemu lobby żydowskiemu. Być może nawet mógłby przegrać przez to paradoksalnie wybory. Z drugiej strony jeśli nie zrobi nic to będzie utrzymywał bardzo drogą cenę ropy naftowej, która wzrosła po nałożeniu embarga na Iran.

Najprostszą metodą i najszybszą byłoby nakłonienie Arabii Saudyjskiej – bliskiego sojusznika Ameryki, do zwiększenia wydobycia tak jak udało się to zrobić w 1985 roku za prezydentury Ronalda Reagana.

Można by było również uwolnić część strategicznych rezerw do czego podobno nakłania już oficjalnie rząd USA między innymi Wielką Brytanię i Francję. Byłoby to jednak ruchem o tyle ryzykownym że w przypadku porażki nie stanowiłoby skutecznego zabezpieczenia kiedy rzeczywiście cena ropy by poszybowała na jakieś kosmiczne poziomy. Dodatkowo państwa pozbywałyby się rezerw przeznaczonych na "czarną godzinę" a przecież teraz wciąż nie jest aż tak źle. To tak jakby NBP miał teraz interweniować w celu obniżenia kursu Euro - jest wysoko ale nie zagraża jeszcze naszej gospodarce. 

Kolejną drastyczną metodą jest wywołanie krachu na giełdzie tak aby dolar się umocnił i przez to cena ropy spadła. FED mógłby tego dokonać w jeden dzień zapowiadając że QE3 na pewno nie będzie. Metoda choć nieco drastyczna to w sumie prosta i skuteczna. Myślę że planiści w Waszyngtonie mają ją już w szufladach ale wciąż czekają bo to dopiero ostateczność – liczą że może rynek sam załatwi za nich ten problem i przeceni ropę w naturalny sposób.

2) TWARDE LĄDOWANIE W CHINACH

„Kraj Środka” czeka nie tylko zwykłe spowolnienie ale być może nawet pierwsza od niepamiętnych czasów recesja. Na to wskazują dane makro – pękła bańka nieruchomości, przemysł mocno zwolnił, wzrost PKB spowolnił do 7% a z nadwyżki handlowej zrobił się deficyt. Sytuacja ta przypomina bardzo tą z Japonii roku 1990 kiedy to „Kraj kwitnącej wiśni” był kreowany na potęgę mającą rychło wyprzedzić USA. Niestety jak się potem okazało to właśnie pęknięcie gigantycznej bańki na rynku nieruchomości wpędziło Japonię w wieloletni okres stagnacji gospodarczej, trwający tak na dobrą sprawę do dziś.

Jak przeciwdziałać?

Myślę że władze komunistyczne w Pekinie tak łatwo się nie poddadzą bo wiedzą że spowolnienie, a nie daj Boże recesja spowodowałoby spore niezadowolenie społeczeństwa i możliwie nawet rewolucję. Chiny zatem przyłączą się do tercetu - USA, UE i Japonia i zaczną stymulować gospodarkę na potęgę. W ich przypadku sytuacja jest na tyle dobra że nie muszą drukować pieniędzy zasilając jedynie banki ale mogą bezpośrednio pompować kasę w gospodarkę ze swoich ogromnych rezerw, jakich dorobili się przez lata.

Władze w Pekinie powinny również umocnić jeszcze bardziej Juana tak aby spadły ceny surowców, bez których przecież nie mogą się obejść. Czas już aby Chiny polegały bardziej na rynku wewnętrznym i z największego eksportera stały się też największym importerem dóbr i usług z całego świata (będą o tyle tańsze o ile umocni się Juan).

3) KRYZYS W STREFIE EURO MOŻE POWRÓCIĆ

To na szczęście tylko przypuszczenie i w odróżnieniu do pierwszych dwóch punktów nie jest to zagrożenie z którym już mamy do czynienia. Faktycznie Portugalia i Hiszpania są wciąż zagrożone wtórnym przerzutem zadłużeniowego raka ale czy kuracja poprzez zaaplikowanie 1 biliona Euro nie wystarczy na zażegnanie czarnego scenariusza?

Jak przeciwdziałać?

Pieniądze z LTRO 1 i 2 ( 1 bln Euro) powinny wystarczyć ale dobrze by było jakby europejscy politycy dodali również te słynne „fire walls” w postaci dwóch równolegle działających funduszy pomocowych – ESFS i ESM, które łącznie również posiadają amunicję biliona Euro z możliwością zwiększenia środków w razie czego. W tym przypadku zatem jestem spokojny i według mnie można już powoli wyeliminować ten aspekt z gry rynkowej i skupić się na prawdziwych zagrożeniach jakie wymieniłem w punkcie 1 i 2 jakie uważam za najważniejsze.


Komentarze (1)
8 najlepszych tygodni w historii WIG20
 Oceń wpis
   

Witam,

W ostatnich dwóch video analizach opowiedziałem się za hipotezą bardzo mocnych wzrostów WIG20 w skali pojedynczego tygodnia. Perspektywa wzrostów o ponad 10% mogła niejednego zaszokować ale właśnie na tym chyba polega istota takowych nagłych zwyżek, które powstają w obliczu ogromnego zaskoczenia i niedowierzania. Indeks naszych największych spółek w przeszłości udowodnił że 10% w 5 sesji to może być bułka z masłem...Poniżej 8 najlepszych tygodni w historii wig20:

1) Odreagowanie po Lehmanie 31.10.2008   +17,37%

2) Ostateczne wyjście z kryzysu rosyjskiego 08.01.1999 +15,57%

3) Odbicie po zamachach 11 Września 2001 12.10.2001 +14,33%

4) Odbicie po bankructwie Rosji 23.10.1998 +11,33%

5) Odbicie po pęknięciu bańki internetowej 02.06.2000 +10,81%

6) Efekt Stycznia po fatalnym 2001 roku 04.01.2002 +10,40%

7) Odbicie po korekcie w maju 2006 30.06.2006 +10,33%

8) Oficjalne potwierdzenie hossy w 2009 roku 24.07.2009 +9,84%

Średnia z tych 8 przypadków wynosi 12,50% wzrostu! Wspólną cechą wszystkich tych wyśmienitych tygodni jest fakt że miały miejsce w okolicach absolutnych dołków a nie przy szczytach. Obalamy zatem mit że na giełdzie najlepsze tygodnie są jak już hossa jest ogłoszona oficjalnie. Okazuje się bowiem że te największe tygodniowe zyski przychodzą jak nikt się ich nie spodziewa. Chciałbym zwrócić uwagę że w latach 1998-2009 takie mega udane tygodnie pojawiały się średnio raz na półtora roku. Od ostatniego takiego udanego tygodnia minęły już prawie 3 lata...może to już czas? 

Komentarze (2)
ANALIZA GIEŁDY AKCJI 25.03.2011
 Oceń wpis
   

W powyższym video nie wymieniłem jeszcze jednego tygodnia, który przeszedł do historii jako jeden z najbardziej udanych - kończący się 30.06.2006, kiedy to WIG20 wzrósł o 10,33%. ŚREDNIA WZROSTÓW Z TYCH 7 NAJLEPSZYCH TYGODNI W HISTORII POJAWIAJĄCYCH SIĘ ZAWSZE W OKOLICACH DOŁKÓW (NIE GÓREK!) TO IMPONUJĄCE 12,66% (SIC!)

 

 

Komentarze (2)
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
O mnie
Albert Rokicki
Jestem inwestorem długoterminowym i będe zawsze to podkreślał. Na warszawskiej giełdzie od 2000 roku. Nigdy nie kupiłbym akcji spółki której nie chciałbym posiadać na własność gdybym miał nieograniczone możliwości finansowe. email: kontakt@longterm.pl
Najnowsze wpisy
2013-08-24 09:09 44 analizy polskich spółek
2013-08-05 11:18 Letnia hossa
2013-07-03 09:54 Darmowy e-book!
2013-06-26 19:23 QE OR NOT QE?
2013-06-23 22:43 Darmowe szkolenie z inwestowania
Najnowsze komentarze
2014-01-29 20:32
cvdfer:
44 analizy polskich spółek
zarobił swoją kasę na idiotach dzięki swoim marnym analizom i wyjechał z kraju, teraz bawi się[...]
2014-01-06 19:04
najlepszeprezenty.com.pl:
16 spółek które dadzą zarobić na odbiciu
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:11
rtvagd:
Największy kryzys gospodarczy w historii ludzkości
pozdrowienia :)