Przetasowanie portfela wobec największego kryzysu od 1929
 Oceń wpis
   

Witam,

Mój portfel na dzień 18.09.2008:

ASSECOPOL - jestem głęboko przekonany że firma stanie się gigantem na skalę światową. Nie od dzisiaj wiadomo że polscy informatycy są najlepsi na świecie. Teraz mają w końcu dla kogo pracować za godziwe pieniądze.

ATM - firma nowoczesnych technologii. Trochę mnie zmartwiło że chcą sprzedać mpay bo to był według mnie bardzo przyszłościowy pomysł biznesowy, ale zasileni świeżą gotówką będą mogli przejąć jakąś inną spółkę informatyczną bądź zainwestować w nowy, zyskowny projekt.

BYTOM - firma z modelem biznesowym prostym, zrozumiałym przez każdego. Każdy mężczyzna musi po prostu mieć przynajmniej jeden dobry garnitur. Nasza "neo-szlachta" będzie potrzebowała ich coraz więcej. W szafie młodego menadżera powinno być moim zdaniem kilka albo kilkanaście garniturów w różnych kolorach i dostosowane do różnych sytuacji.

MOSTOSTAL ZABRZE - pisać o tej spółce to truizm...po prostu przyszły blue chip i okręt flagowy naszej gospodarki w wig20.

TECHNOPARK2 - no i skusiłem się jednak na spółkę z New Connect. Wychodzę z założenia że jest teraz dobry moment na zainteresowanie się spółkami z tego rynku. NC wydaje się jakby zapomniany przez inwestorów o funduszach nie wspominając...kiedyś to się odwróci a Technopark2 ma niezwykle ciekawy model biznesowy.

BPHFIZSN - jestem ogromnie zdziwiony że rynek nie dostrzega dużego niedowartościowania notowań certyfikatów na GPW wobec wyceny certyfikatu...kiedyś musi to po prostu wrócić do stanu równowagi. Jedna z największych okazji na pewny zysk w skali całej GPW. Ludzie którzy sprzedawali te certyfikaty ulegli chyba jakiejś zbiorowej psychozie związanej z załamaniem się rynku nieruchomości w USA:)

Jak widać dokonałem 3 decyzji inwestycyjnej od czasu kiedy ostatnio pokazałem portfel. Po pierwsze wywaliłem KGHM przed dywidendą. Wychodziłęm ze słusznego jak się okazało założenia że kurs nie wróci do poziomu z przed dywidendy bo mamy besse a surowce szczyty mają za sobą. Poza tym silny złoty zabija nasz eksport. W przeciągu 1-2 lat nie zamierzam mieć w portfelu żadnego eksportera.

Ponadto zakupiłem Bytom i Technopark2. Uważam że Bytom a nie Vistula może stać się potęgą na skale europejską. Dlaczego? Skupia się na podstawowej działalności czyli na szyciu garniturów i nie jest tak przerośnięta w swojej strukturze jak większy konkurent.

Poprzedni stan mojego portfela:

http://tnij.org/btrr

Pozdrawiam,

Long

 

 

 

Komentarze (6)
Polska 2008 = Japonia 1970
 Oceń wpis
   

Witam,

Po dłuższej przerwie postanowiłem zapisać tytułową tezę tutaj dzisiaj 08.09.2008. Tak, to nie jest żart ja naprawdę uważam że dzisiejsza Polska ma podobne możliwości i potencjał rozwoju jak powojenna Japonia. Dlaczego tak uważam?

1) Japonia podobnie jak Polska miała przed wojną system totalitarny czyli cesarstwo.

Moim zdaniem był to system jeszcze bardziej represyjny niż nasz komunizm. Z chwilą gdy obywatele poczuli się wolni ich zapał wręcz eksplodował. Myslę jednak że główną rolę odgrywały tu kompleksy japońskiego narodu który po przegranej wojnie oraz wielu upokorzeniach i ofiarach w ludziach, chciał za wszelką cenę pokazać światu że potrafi zwycięzyć,  ale już nie militarnie a pracowitością, inowacyjnością, determinacją...Polska jest wręcz lustrzanym odbiciem Japonii po wojnie gdyż u nas obalenie komunizmu w 1989 roku można porównać do końca II WŚ. Kraj musiał być odbudowany a system polityczny, gospodarczy i społeczny zmieniony tak jak w Japonii w 1945 roku...

2) Oba kraje są całkowowicie czyste etnicznie.

Zarówno w Polsce jak i Japonii z trudem znaleźć ludzi o innych od większości kolorach skóry. Nie ma jakichkolwiek różnic kulturowych, enklaw czy konfliktów na tle religijnym. Jest to czynnik niezwykle istotny bowiem nawet przykład Szkocji gdzie na meczu derby Glasgow stadion jest równo podzielony na katolików i protestantów nienawidzących się nawzajem daje dużo do myślenia. Czy tacy ludzie mogliby wspólnie stworzyć zgrany zespół w spólnej firmie? Jeszcze większą zaletą obu państw jest brak ludzi pochodzenia afrykańskiego i arabskiego. Jak pokazują przykłady USA i Francji te dwie mniejszości przynoszą zdecydowanie więcej problemów niż pożytku.

3) Japonia ma bazy wojskowe USA, Polska będzie je miała.

Trzeba przyznać że podobnie jak Japonia po wojnie, Polska po 1989 dobrowolnie oddała się w ręce USA i to właściwie bezwarunkowo. Oczywiście był to słuszny wybór bowiem USA to największa potęga w historii ludzkości. W Japonii bazy USA istnieją już od bardzo dawna, w Polsce będziemy je mieli w niedalekiej przyszłości. Myśle że jest to bardzo dobry krok bowiem kapitał amerykański czuje się o wiele bezpieczniej w krajach gdzie są bazy amerykańskich sił zbrojnych. Bogaty Amerykanin gdyby  miał zainwestować w biznes lub na giełdzie w Niemczech czy w Polsce na dzień dzisiejszy wybrałby naszych zachodnich sąsiadów bo tam chronią kapitał amerykańskie garnizony. Niedługo ta sytuacja się odwróci i więcej kapitału będzie wplywać do nas. USA buduje swoje bazy tylko tam gdzie żołnierze mają za zadanie chronić zainwestowane pieniądze Amerykanów czyli w krajach takich jak Kuwejt, Arabia Saudyjska, Japonia, Niemcy. Teraz gdy zobaczyli że Polska idzie mocno do przodu zdecydowali się najpierw założyć bazę by potem móc spokojnie inwestować.

4) Nowe pokolenie nie pamiętające przeszłości wchodzi na rynek pracy

Teraz, podobnie jak w Japonii 1970 roku dochodzi do głosu nowe pokolenie które nie jest skażone przeszłoscią. Młodzież nie zastanawia się kto był komunista a kto należał do solidarności. Nie obchodzi jej czy Wałęsa był agentem SB, czy Oleksy był agentem KGB, czy Ojciec Rydzyk to zły kapłan czy Generał Jaruzelski to zdrajca Ojczyzny, czy Mikołaj Kopernik był kobietą...itd itd Nowe pokolenie chce "żyć i dać żyć innym", chce uczyć się i pracować na swoją lepszą przyszłość. Ja sam należę do tego pokolenia i powiem jedno: żal mi tych setek milionów złotych jakie płacimy z naszych podatków na naszych polityków tylko po to żeby mogli przez 50% czasu pracy sejmu kłócić się nawzajem, wyzywać i rozliczać z przeszłości. Ale nadchodzi temu koniec...

5) Pomoc finansowa przychodzi z zewnątrz.

Do Polski płyną pieniądze z Unii Europejskiej tak samo jak po wojnie do Japonii płynęły z USA. Myślę że skorzystamy z tej pomocy podobnie jak Japończycy po wojnie. Jesteśmy teraz mniej więcej tam gdzie Japonia była w 1970 roku tuż przed ogromnym po ponad 15-krotnym wzrostem głównego indeksu NIKKEI 225 zakończonym w 1990 roku.

6) Oba kraje mają wielkie tradycje rycerskie

Zarówno Polscy husarzy jak i Japońscy samurajowie zapisali piękne karty w historii ludzkości. Myśle że jednak większą rangę trzeba przyznać naszym doborowym oddziałom. Przecież gdyby nie zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem po bohaterskiej szarży husarii to Europy wogóle mogłoby dzisiaj nie być. Potem Polacy pokazali jak bardzo bohatersko potrafili walczyć z wrogiem podczas obrony Westerplatte czy szturmu na Monte Casino. Z kolei Japończycy zasługują na szczególny szacunek bowiem ich determinacja w walce była tak wielka że stworzyli oddziały Kamikadze czyli oddziały żołnieży samobójców. Woleli zginąć w walce i chwale niż oglądać klęskę i kapitulację swojej Ojczyzny. Dla mnie naszymi Kamikadze zawsze będą uczestnicy Powstania Warszawskiego 1944 roku. Wykazali się podobną determinacją, bohaterstwem i oddaniem dla Ojczyzny, wierząc że nawet w przypadku porażki ich śmierć zmotywuje kolejne pokolenia do kontynuowania walki. Wygrali, bo kolejne pokolenie ma ogromne pragnienie osiągnięcia sukcesu właśnie dla nich...śmierć japońskich Kamikadze i śmierć Powstańców Warszawkich nie poszła na marne...młode pokolenia Japończyków i Polaków podziwiają swoich przodków i chcą walczyć dalej ale tym razem pokojowo poprzez swoją pracowitość i chęć osiągnięcia sukcesu.

Komentarze (11)
O mnie
Albert Rokicki
Jestem inwestorem długoterminowym i będe zawsze to podkreślał. Na warszawskiej giełdzie od 2000 roku. Nigdy nie kupiłbym akcji spółki której nie chciałbym posiadać na własność gdybym miał nieograniczone możliwości finansowe. email: kontakt@longterm.pl
Najnowsze wpisy
2013-08-24 09:09 44 analizy polskich spółek
2013-08-05 11:18 Letnia hossa
2013-07-03 09:54 Darmowy e-book!
2013-06-26 19:23 QE OR NOT QE?
2013-06-23 22:43 Darmowe szkolenie z inwestowania
Najnowsze komentarze
2014-01-29 20:32
cvdfer:
44 analizy polskich spółek
zarobił swoją kasę na idiotach dzięki swoim marnym analizom i wyjechał z kraju, teraz bawi się[...]
2014-01-06 19:04
najlepszeprezenty.com.pl:
16 spółek które dadzą zarobić na odbiciu
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:11
rtvagd:
Największy kryzys gospodarczy w historii ludzkości
pozdrowienia :)