Kluczowy tydzień dla rynków finansowych
 Oceń wpis
   

Witam,

Bieżący tydzień będzie wyjątkowo obfity w megaważne dane makro zarówno w USA jak i w Polsce.

WTOREK 29.05

16 00 Nastroje konsumentów w USA. Poprzednia wartość 104. Konsensus - 105.

Niezwykle ważne info w świetle groźby nadmiernego spowolnienia gospodarczego w USA. Ewentualny negatywny odczyt sporo poniżej oczekiwań analityków- 105, mółgłby być odebrany jako preludium do jeszcze gorszych niż oczekuje rynek wyników całej gospodarki i odebrany jako sygnał że zwalnia ona bardziej niż jest to konieczne. Wiadomo że popyt wewnętrzny kreuje 2/3 całego PKB, więc kiepski odczyt może być zapowiedzią gorszego wzrostu PKB w II kwartale. Ewentualne przekroczenie konsensusu raczej neutralnie wpłynie na rynek bo to oddalałoby perspektywę obniżenia stóp przez FED.

ŚRODA 30.05

14 00  RPP ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych.

Tu wszyscy analitycy są zgodni. Rada pozostawi stopy bez zmian. Szansę na kolejną podwyżki w drugim półroczu są jednak dosyć duże, więc ważny będzie komentarz po decyzji.

CZWARTEK 31.05

10 00 Wzrtost PKB w I kwartale w Polsce

Przewidywania są dosyć wygórowane ponieważ nie brakuje analityków typujących nawet 8% wzrostu. Konsensus jest mniej więcej na poziomie 7%. Ja liczę na miłą niespodziankę i po raz pierwszy dwucyfrowy wynik polskiej gospodarki. W Czwartek może być wreszcie przełom i narodziny prawdziwego "Tygrysa Wschodniej Europy". Po małych Estonii i Słowacji w końcu pokazalibyśmy że też potrafimy jechać bardzo szybko. Po publikacji 10% przyspieszenia zapanowałaby zapewne euforia na GPW i oczy finansowego Świata skierowałyby się na Warszawę.

14 30 Zrewidowany wzrost PKB w I kwartale w USA

Poprzedni odczyt to 1,3% ale teraz po niekończących się złych danych z rynku nieruchomości przewidywania spadły aż do 0,8%. Każdy wynik poniżej konsensusu według mnie zakończy się załamaniem rynku i zmianą krótkoterminowego trendu. Wynik poniżej 0,8% znacznie zbliżałby nas do realizacji złowieszczych przepowiedni Allana Greenspana o nadchodzącej recescji w drugiej połowie roku. Moim zdaniem jednak Jankesi ustawili sobie konsensus tak nisko żeby każdy wynik w okolicach 1% uznać za sukces:-)

18 00 Wydatki w sektorze budowlanym w USA

Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć jak ważne jest zachowanie budowlanki za Oceanem...

PIĄTEK 01.06

14 30 Stopa bezrobocia w USA

Poprzedni odczyt 4,5% i taki sam konsensus za ubiegły miesiąc. Jeśli liczba bezrobotnych drastycznie wzrosła byłoby to sygnałem że kryzys na rynku nieruchomości jednak zaczyna osłabiać gospodarkę i może doprowadzić do recesji w niedalekiej przyszłości. Wynik zgodny z przewidywaniami udowodni że nie ma mowy o recesji w gospodarce gdzie nie pracuje ten kto nie chce pracować. Jednak zbyt niski poziom bezrobocia - poniżej 4,5% może zniechęcić FED przed obniżeniem stóp.

Pozdrawiam

Longterm

Komentarze (9)
Zwątpienie w system
 Oceń wpis
   

Witam,

Muszę wyznać że przeżywam kryzys w inwestowaniu. Odniosłem pewne sukcesy i chyba mi się nieco w głowie przewróciło. Sprzedaje spółki które starannie dobierałem i trzymałem kilkanaście miesięcy, później je odkupuje drożej za większe sumy...Zaczynam wątpić w system. Wiem że nie prowadzi do niczego dobrego. Ktoś kiedys powiedział  mi że najbardziej zyskowne inwestowanie na giełdzie to nudne inwestowanie. Czyli kupienie czegoś tanio i nudne nic nie robienie i czekanie na wzrosty. Oto moje posunięcia w tym tygodniu:

1) Sprzedaż całości Getinu.

Getin jest moją pierwszą inwestycją po długiej przerwie na GPW. Kiedyś umoczyłem dosyć dużo na "Cesarzu" i dałem sobie spokój z giełdą. Wyjechałem zagranicę i pewne myśli chodziły mi po głowie aby z zza Oceanu inwestować ale były to czasy wysokiego bezrobocia i napięć społecznych podczas rządów SLD. Wszyscy straszyli żę kolejne wybory wygra Samoobrona więc skupiłem się na zarabianiu pieniędzy poprzez pracę. Zawsze jednak było we mnie przekonanie że Polsce się uda i skorzysta bardzo na członkostwie w Unii Europejskiej. Mój Ojciec do ostatniej chwili wątpił czy wogóle nas przyjmą:-) Fakt - w życiu pewne są podatki i to że umrzemy...Ale udało się jesteśmy w Unii więc zacząłem ponownie analizować rynek. Najpierw grałem na papierze, tworząc wirtualny portfel który do dziś co pewien czas sprawdzam, później przeanalizowałem wszystkie spółki na GPW. Był poczatek kwietnia 2005. Wyznaczałem im oceny od 1-10 biorąc po uwagę kilka czynników jak płynność akcji, wysokość obrotów, dynamika zysków, perspektywiczność branży, wskaźniki C/Z i C/WK itd, itd. Wyszło mi że moje spółki to ATM, PKOBP, Pekao, Bioton i właśnie...Getin. Upodobałem sobie właśnie banki bo w tamtym czasie własnie banki to była według mnie najbardziej perspektywiczna branża. To się oczywiście sprawdziło. Tak z czystej ciekawości przytoczę ceny po których kupowałem te spółki 13.04.2005: ATM: 34,80 zł (dzisiaj 146,50 zł), Bioton 4,30 zł (dzisiaj 1,89 zł ale gdyby nie split 1:10 to byłby po 18,90 zł), PKOBP 27,20 (dzisiaj 53 zł), Pekao138 zł (dzisiaj 252 zł) oraz Getin 3,45 (dzisiaj 16,25 zł). Sprzedałem Getin po 17,20 i w stosunku do mojej pierwszej inwstycji w niego dało to 398% zysku. Niestety dokupywałem a pożniej oddałem połowę podczas korekty w maju 2006 roku by potem znowu dokupywać po wyższych cenach...

2) Kupno Stalexportu.

Ja bardziej niż wzrostami ucieszyłem się tym że była możliwość dokupienia tak tanio akcji tej spółki. Znałem ją bardzo dobrze z forum money ale nigdy nie była to "moja spółka". Po ogłoszeniu wyników Euro 2012 okazało że obok MSZ spółka najwięcej skorzystała z przyznania nam mistrzostw. Gdy zeszła w okolice 6,60 zacząłem dokupować. Myślę że jeśli wszystko potoczy się dobrym torem będzie to hit tego roku w parze ze wspomnianym  już wcześniej MSZ.

3) Dokupowanie MSZ

Tak, wciąż dokupywałem MSZ gdy kurs spadł poniżej 12 zł zaczałem polowanie. W poniedziałek, wtorek i środę systematycznie dokupywałem tą samą liczbę akcji. Dziś w końcu oczekiwane wybicie ponad 9% więc zostałem nagrodzony za ryzyko.

4) Dokupowanie KGHM

Gram pod dywidendę której nasz kochany rzad raczej nie odpuści...oraz pod niekończący się popyt na miedź w Chinach oraz w..USA kiedy już odbiją się nieruchomości. Dziś nawet sprzedałem całość KGHM by na dogrywce odkupić wyżej. Jak to się skończy czas pokaże.

5) Kupowanie spółki X

W tym tygodniu zacząłem skupywać pewną spółkę o której niebawem napiszę coś więcej na blogu.

Pozdrawiam

Longterm

 

Komentarze (10)
Mostostal Zabrze rusza na wojnę o PRInż
 Oceń wpis
   

Witam,

MSZ nie przestaje zaskakiwać nowymi pozytywnymi informacjami. Tym razem było to mega-info o rozpoczęciu walki o Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych SA, które jest w stanie upadłości:

2007-05-10

18:03:00

GIEŁDA-SPÓŁKI-KOMUNIKAT-MOSTALZAB-(PL)

MOSTOSTAL ZABRZE HOLDING SA poparcie dla zawarcia przez PRINŻ układu z wierzycielami

Raport bieżący 49/2007

Mostostal Zabrze - Holding S.A. (Emitent) w nawiązaniu do postępowania upadłościowego
Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych S.A. - Holding z siedzibą w Katowicach (PRINŻ - będącego
spółką stowarzyszoną Emitenta, który posiada 32,99% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy
PRINŻ) informuje, że Mostostal Zabrze-Holding S.A podjął decyzję o udzieleniu wszelkiej pomocy
finansowej i prawnej w celu doprowadzenia do zawarcia przez PRINŻ układu z wierzycielami PRINŻ
oraz wykonania tego układu.

Równocześnie Emitent otrzymał zapewnienia większości wierzycieli PRINŻ o ich pełnym poparciu
dla koncepcji zmiany trybu postępowania upadłościowego PRINŻ obejmującego likwidację majątku
na postępowanie, którego celem jest zawarcie układu z wierzycielami PRINŻ.

Stanowisko zdecydowanej większości wierzycieli PRINŻ wynika z bardzo pozytywnego postępowania
upadłościowego Mostostalu Zabrze-Holding S.A w szczególności z wyjątkowo korzystnego
zaspokojenia wierzycieli Emitenta w ramach wykonania układu.

Jednocześnie największy z akcjonariuszy Mostostalu Zabrze-Holding S.A. Pan Zbigniew Opach
złożył osobistą deklarację udzielenia niezbędnej pomocy finansowej na rzecz PRINŻ do kwoty
100.000.000 zł. (słownie: sto milionów złotych).

Odpowiednie pisma i wnioski zostaną złożone do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód (sądu
upadłościowego właściwego dla PRINŻ) w dniu jutrzejszym tj. 11 maja 2007 r.

www.prinz.pl

Główny inwestor MSZ- Zbigniwe Opach zadeklarował udzielić pomocy wysokości 100 mln w doprowadzeniu do układu z wierzycielami PRInża. W to że ma doświadczenie w ratowaniu upadłych firm na skraju bankrutctwa nikt nie może wątpić po spektakularnym sukcesie układu z wierzycielami MSZ. Dodatkowo na konferencji prasowej padło zapewnienie że Opach ma poparcie 98% wierzycieli. Dodając do tego bardzo kontrowersyjne okoliczności prawne w jakich doszło do upadłości PRInża, szanse na reanimację firmy i włączenie jej do Mostosatlu Zabrze wydają się bardzo duże. Czy nie jest to idealny powód do początku spekulacji o powstaniu wszechstronnegop holdingu budowlanego, który nie tylko będzie budował mosty i stadiony ale również...autostrady? W miarę rozwoju wypadków kurs powinien rosnąć w tempie podobnym do tego w jakim rósł MSZ od rozpoczęcia układu aż do realizacji. Skala wzrostu (w przypadku MSZ sporo ponad 500%) nie powinna być aż tak wielka bowiem MSZ wraz z Opachem miał w PRInż przed upadłością 52% udziałów. Jednakże jeśli PRInż miałby włączyć się do wyścigu budowania autrostrad przed EURO 2012 to nawet 52% zysku PRInż mogłoby przewyższyć obecne zyski MSZ. Od wielu tygodniu mówiło się o mitycznym już mega-infie które miało spowodować odpał i ja śmiem twierdzić że to jest właśnie "to info".

Pozdrawiam

Longterm

Komentarze (3)
Kondycja portfela po długim weekendzie
 Oceń wpis
   

Witam,

Po długim weekendzie który w moim przypadku trwał aż 9 dni postranowiłem podsumować stan mojego bajtlika. Zanim to zrobię obwieszczę że pozbyłem się Plastboxu, który trzymałem od Września 2005 (kupiony po 11,45zł) i który szczęśliwie przyniósł mi ponad 160% zysku. Spółka była przez ten czas zupełnie pozbawiona rozgłosu, bardzo lakoniczna w komuniaktach i nie posiadała jakiegolwiek PR. Jednakże systematycznie rosła, choć bardzo nieregularnie, a ponieważ ma małą płynność - wahania kursu były dość znaczące. Jest to dla mnie dowód że w okresie hossy nie trzeba się szczególnie starać aby zostać godziwie nagrodzonym. Wystarczy wybrać małą, obiecującą i tanią spółkę i cierpliwie czekać. Być może 160% w 19 miesięcy nikogo nie powala na kolana bo spółki rosną po 20-30% na sesji, jednak epizod z Plastusiem traktuje jako duży sukces. Myślę że skoro rośnie ryzyko inwestycji w akcje to trzeba ciąć najbardziej ryzykowne papiery, a Plastuś takowym był.

Stan portfela na dzień 05.05.2007:

Agora - media

Assecopol - informatyka

Boryszew - konglomerat stalowy i chemiczny

BPHFIZSN - nieruchomości

Duda - przemysł spożywczy

Duda PDA - j.w.

Getin - bankowość

KGHM - przemysł wydobywczy i telekomunikacja

Mostostal Zabrze - budownictwo

Dokupiłem wczoraj na ostatniej sesji "długiego weekendu" MSZ i KGHM. Oba w nadzieji na rewelacyjne wyniki I kwartału. W przypadku MSZ liczę na miłą niespodziankę związaną z wprowadzeniem akcji wierzycielskich czyli wzrost kursu pomimo powszechnej psychozy strachu.

Pozdrawiam

LONGTERM

 

 

Komentarze (3)
O mnie
Albert Rokicki
Jestem inwestorem długoterminowym i będe zawsze to podkreślał. Na warszawskiej giełdzie od 2000 roku. Nigdy nie kupiłbym akcji spółki której nie chciałbym posiadać na własność gdybym miał nieograniczone możliwości finansowe. email: kontakt@longterm.pl
Najnowsze wpisy
2013-08-24 09:09 44 analizy polskich spółek
2013-08-05 11:18 Letnia hossa
2013-07-03 09:54 Darmowy e-book!
2013-06-26 19:23 QE OR NOT QE?
2013-06-23 22:43 Darmowe szkolenie z inwestowania
Najnowsze komentarze
2014-01-29 20:32
cvdfer:
44 analizy polskich spółek
zarobił swoją kasę na idiotach dzięki swoim marnym analizom i wyjechał z kraju, teraz bawi się[...]
2014-01-06 19:04
najlepszeprezenty.com.pl:
16 spółek które dadzą zarobić na odbiciu
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:11
rtvagd:
Największy kryzys gospodarczy w historii ludzkości
pozdrowienia :)