Inwestorzy dmuchają w budowlany balon...
 Oceń wpis
   

Witam,

Nie ustaje euforia po nieoczekiwanym wyborze Polski na gospodarza Euro 2012 i najwięcej na tym zyskują oczywiście firmy budowlane. Jest to na pozór w pełni zrozumiałe i poparte fundamentami ale zastanówmy się czy aby napewno ma to rację bytu do wszystkich spółek z sektora. Oczom swoim  nie wierzyłem dzisiaj gdy w tabeli wskaźników C/Z dla Budimexu ujrzałem kosmiczną liczbę 1022... Sprawdzałem w szoku kilka razy czy mnie wzrok nie myli i ogarnięty przerażeniem stwierdziłem że to rzeczywiście tyle wychodzi. Kapitalizacja spółki której zysk netto za zeszły rok wyniósł 3,8 mln zł to przy cenie 159,20 uwaga...ponad 4 mld zł!!! To jest szaleństwo oznacza to że gdyby Pan X chciał kupić całą tą firmę to jego inwestycja zwróciłaby się po...1022 latach. OK przyjmijmy nawet że firma dostanie rekordową ilość kontraktów i będzie zarabiała średnio 100 mln rocznie. Pan X czekałby na zwrot 40 lat. Średnia życia dla mężczyzn to z tego co się orientuję poniżej 70 lat, a nikt raczej nie chciałby zarabiać na "złotą trumnę". Niestety taką właśnie "złotą trumnę" zdaję się że szykują sobie inwestorzy ślepo kupujący po PKC Budimex.    

Średnia C/Z dla sektora budowlanego wynosi 28,3 na dzień 20.04.2007. Spójrzmy na niektóre firmy budowlane, które ostatnio sporo zyskały na piłkarskiej hossie:

Budimex c/z = 1022

Polimex c/z = 63,8

Mostostal Warszawa c/z = 69

Mostostal Zabrze c/z = 26,2

Pomimo że trwa hossa budowlana i należy z niej oczywiście korzystać to jednak warto zastanowić się czy przypadkiem dana spółka nie była już przewartościowana a obecna euforia pcha ją tylko bliżej nieuchronnej przepaści. Korekta nadejdzie i to jest pewne jak przyszłoroczny śnieg i najbardziej dotkliwie odczują ją Ci którzy nie zadali sobie tego pytania. Życzę wszystkim inwestorom zdrowego rozsądku i mądrych decyzji bo hossy nie muszę:-)

Pozdrawiam

LONGTERM

Komentarze (0)
Stopa zwrotu moich spółek przez ostatnie 3 miesiące
 Oceń wpis
   

Witam,

Z czystej ciekawości postanowiłem sprawdzić ile wynosi stopa zwrotu dla każdej ze spółek z mojego bajtlika z okresu 3 ostatnich miesiący czyli od 15.01.2007. Po drodze była oczywiście silna korekta po chińskim mini krachu.

AGORA +11,24%

Adam Michnik odchodzi jako redaktor naczelny "Gazety" a zastąpić ma go Jarosław Kurski. Koniec pewnej ery i początek moim zdaniem nowej, bardzo rozwojowej dla dziennika. Portal internetowy gazeta.pl jest według mnie przyszłością przynoszącą rosnące zyski grupie. Kiedy ktoś będzie nosił się z zamiarem sprzedaży samochodu czy zamieszczenia oferty pracy to gdzie zamieści ogłoszenie? Ja typowałbym właśnie "gazetę wyborczą". Poprzedni rok był niewątpliwie bardzo nieudany dla Agory ale ten zapowiada się już dużo lepiej a plany inwestycyjne nie wykluczją uruchomienie własnej telewizji.

ASSECOPOL +7,91%

W tym rokui podobno będzie rekordowa liczba pieniędzy dostępna w przetargach na rzadowe projekty IT.

BORYSZEW +23,94%

Pionier przekroczył 10% udziałów w akcjonariacie a członek rady nadzorczej kupił ponad 100 tysięcy akcji spółki. No comments.

DUDA -8,47%

Spółka z emisji pozyskała ponad 143 mln zł na nowe przejęcia i inwestycje. No comments

GETIN  -0,92%

Czy Getin powtórzy drogę EFL? Ja myślę że taka jest rzeczywistość...

MOSTOSTAL ZABRZE +76,53%

Wszystko jasne, układ z wierzycielami zawarty a nowym członkiem rady nadzorczej został powołany Pan Jan Duda. Spółka ma masę kontkaktów zagranicznych i jak doda do tego duże umowy krajowe to urośnie nam 3-4 gracz na rynku. Wyniki za I kwartał powinny być nieprzyzwoicie wysokie jak na niedoszłego bankruta.

KGHM +26,90

25 Czerwca - data przyznania dywidendy.

10 lipca - data wypłaty dywidendy.

No comments.

PLASTBOX +15,38%

Podwyższenie kapitału ukraińskiego oddziału spółki zapowiada być może pozytywne wyniki finansowe płynące z tamtego kierunku już niebawem?

BPHFIZSN

Nawet nie sprawdzam bo jestem tej inwestycji pewien tak bardzo że do końca trwania funduszu nie ruszam.

Pozdrawiam

Komentarze (0)
Miedź czy nie mieć?
 Oceń wpis
   

Witam,

W zeszłym tygodniu sprzedałem całość Prochemu po 105 zł. Spółkę tą kupiłem po raz pierwszy 23.12.2005 po 29,70 zł czyli że ten początkowy pakiet akcji przyniósł po nieco ponad 15 miesiącach 253% zysku. Aż trudno uwierzyć ale w momencie zakupu wskaźnik C/Z był na poziomie jedynie 4 a w momencie sprzedaży wzrósł do 37. Fakt ten nie był jednak impulsem do przeprowadzenia transakcji sprzedaży, którą staram się przeprowadzać jak najrzadziej:-) Otóż Prochem przekroczył wyznaczony przeze mnie punkt G, który ustaliłem sobie na psychologicznej barierze 100 zł. Zatem w momencie gdy kurs z dużym hakiem przebił setę nacisnąłem na spust i bezwzględnie zrealizowałem zyski. Zrobiłem to zgodnie z przyjętą przeze mnie strategią i swojej decyzji nie zamierzam żałować, bez względu na to że analiza techniczna wskazuje na dalszy potecjał wzrostu a na rynek spływają kolejne pozytywne wiadomości. Postąpiłem więc wręcz podręcznikowo w myśl zasady "sell on good news". Jednakże uważam że spółka powinna przynieść przyzwoite zwroty z inwestycji w długim terminie czego serdecznie życzę szczęśliwym nabywcom moich walorów.

Za zyski z Prochemu dokupiłem KGHM. Może to wielu zdziwić że sprzedałem modną spółkę budowlaną żeby zakupić akcje miedziowego giganta ale śmiem powiedzieć że KGHM jest najbardziej niedowartościowaną spółką z WIG20.  Moim skromnym zdaniem inwestycja w miedź na Świecie jest tak pewna jak budownictwo mieszkaniowe w Warszawie i nie zdziwiłbym się gdyby cena tego metalu osiągnęła 10000$ za tonę, a akcje KGHM podwoiły swą wartośc do końca roku. Dlaczego tak uważam?

1) Chiny będą wciąż potrzebowały ogromne ilosci tegoż surowca, przynajmniej do czasu olimpiady w Pekinie w 2008 roku.

2) Rynek nieruchomosci w USA zaczyna przejawiać nieśmiałe oznaki ożywienia po kilkinastomiesięcznej stagnacji. Jestem zdania że w nadchodzące wakacje będziemy mieli do czynienia z odwróceniem się trendu co znacząco wzmocni popyt na miedź.

3) Fundusze hedgingowe powinny ponownie skierować swoje krwiożercze kły na spekulację na tym metalu windując cenę jeszcze wyżej niż nakazywałby to czysty popyt.

Pozdrawiam

LONGIN TERMiNOWSKI

 

Komentarze (4)
Podsumowanie miesiąca Marca 2007
 Oceń wpis
   

Witam,

To był bardzo burzliwy miesiąc na GPW. Po ostrych spadkach w końcówce Lutego rynek dochodził nieśmiało do siebie by w końcu pod koniec miesiąca powrócić do styuacji przed chińskiego mini-krachu.

Z czystej ciekawości przyjrzałem się ile zarobiły moje spółki przez ostatni miesiąc:

ASSECOPOL +21,42% Spółka uzupełniła mój bajtlik stosunkowo niedawno więc dopiero zaczynam moją przygodę długoterminową. Liczę tu szczególnie na ekspansję geograficzną spółki i szansę na bycie w niedalekiej przyszłości potentatem informatycznym w naszym regionie Europy.

AGORA +18,25% Ludzie nigdy nie przestaną zamieszczać ogłoszeń. Nie ma tu większego znaczenia czy w tradycyjnej gazecie czy w internecie. Jak sprzedawałem w tamtym roku samochód to przez 2 tygodnie z allegro zgłosiła mi się jedna osoba z zapytaniem. W ciągu dosłownie jednego tygodnia ukazywania się tego samego ogłoszenia w gazecie dzwoniło kilka osób dziennie i właśnie dzięki "Wyborczej" udało mi się całkiem nieźle sprzedać auto. Nie liczę na szybkie uruchomienie telewizji przez Agorę ale byłoby to ogromnym bonusem.

BORYSZEW +34,05% Zawsze uważałem że z całego imperium Karkosika najbardziej wiarygodny jest właśnie borek może być spółką konsolidującą całą grupę.

DUDA +3,56% Ludzie nigdy nie przestaną jeść mięsa i wędlin. Duda poprzez przejęcia doprowadziłą do takiej integracji pionowej że nie potrzebuje nikogo na rynku aby sprzedawać te produkty konsumentom. Ma zarówno bogatą bazę surowcową, zakłady produkcyjne jak i sieci dystrybucyjne (Makton, Stół Polski). Ekspansja na Wschód może być dodatkowym bonusem w przyszłości.

GETIN -2,40% Leszek Czarnecki odszedł z Rady Nadzorczej i wielu ludzi odebrało to jako wiadomość negatywną, ale ja śmiem twierdzić że to przygotowania do sprzedania banku i powtórzeniu historii EFL. W przypadku gdyby jakiś duży bank zgłosił się po Getin cena ekspolodowałaby z dnia na dzień.

MSZ +40% Można już śmiało powiedzieć: "Spółka I kwartału na GPW". Zbigniew Opach podniósł upadający holding jak Feniks z popiołów.

KGHM +11,76% Wciąż utrzymuje się rosnący popyt na miedź, głównie dzięki gospadarce chińskiej. Ponadto jeśli inwestorzy zagraniczni mieliby wybrać jedną spółkę na GPW, którą musieliby kupić to wybraliby właśnie KGHM. Alternatywą mogłyby być inne nasze spółki surowcowe lub jeden   z największych banków ale po krótkim namyśle wysoka dywidenda rozstrzyga wszelkie wątpliwości.

PLASTBOX +11,94% Najbardziej tajemnicza spółka z mojego portfela i traktuje ją czysto spekulacyjnie wierząc że może coś się kiedyś wydarzy. Liczę na zajęcie się przez plastusia na poważnie developerką:-)

PROCHEM +31,97% Zawsze uważałem że ta spółka jest niezauważana przez inwestorów i w porównaniu do pozostałych firm budowlanych bardzo niedowartościowana. Przekroczenie 100 zł jest chyba kwestią czasu

BPHFIZSN - nie sprawdzam nawet notowania tego waloru bowiem powiedziałem sobie że do końca trwania funduszu nie ruszam!

Nastrój inwestycyjny: 8

Co do kierunku jaki rynek obierze to wszystko będzie zależało od polityki. Napięcia wokół Iranu i możliwej interwencji aliantów przeciwko czwartemu  eksporterowi ropy naftowej na Świecie mogą podciągnąć surowce do poziomów nie widzianych wcześniej przez ludzkość. Wojna może być również naszym narkotykiem, który najpierw pomoże, sprawi że poczujemy się lepiej i wywinduje indeksy grubo ponad rekordy ale później spowoduje ogromne załamanie kiedy drogie surowce zahamują światową gospodarkę. Jeśli by miałyby to być jedynie naloty i ataki powietrzne na instalacje atomowe Iranu to spowodowałoby to wzrost ceny ropy i podciągnęło indeksy, poczym pewnie ceny wróciłyby do normy. Inwazja lądowa - scenariusz raczej mniej prawdopodobny byłaby próbą ratowania szans republikanów na elekcję ich kandydata na prezydenta. Kto lepiej pasowałby do dokończenia trwającej wojny z terroryzmem niż Rudy Guliani czy senator Mc Cain- weteran z Wietnamu? W obliczu wojny społeczeństwo raczej nie wybierze pierwszej kobiety która mogłaby zostać prezydentem czyli Hilary Clinton. Oczywiście najlepszym scenariuszem byłoby uniknięcie wojny bo prędzej czy później doprowadziałby ona do recesji, a napewno nie pomogłaby w rozwiazaniu konflików na Bliskim Wschodzie.

Pozdrawiam

 

Komentarze (0)
O mnie
Albert Rokicki
Jestem inwestorem długoterminowym i będe zawsze to podkreślał. Na warszawskiej giełdzie od 2000 roku. Nigdy nie kupiłbym akcji spółki której nie chciałbym posiadać na własność gdybym miał nieograniczone możliwości finansowe. email: kontakt@longterm.pl
Najnowsze wpisy
2013-08-24 09:09 44 analizy polskich spółek
2013-08-05 11:18 Letnia hossa
2013-07-03 09:54 Darmowy e-book!
2013-06-26 19:23 QE OR NOT QE?
2013-06-23 22:43 Darmowe szkolenie z inwestowania
Najnowsze komentarze
2014-01-29 20:32
cvdfer:
44 analizy polskich spółek
zarobił swoją kasę na idiotach dzięki swoim marnym analizom i wyjechał z kraju, teraz bawi się[...]
2014-01-06 19:04
najlepszeprezenty.com.pl:
16 spółek które dadzą zarobić na odbiciu
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:11
rtvagd:
Największy kryzys gospodarczy w historii ludzkości
pozdrowienia :)