Bitwa o Mostostal Zabrze c.d.
 Oceń wpis
   

Witam,

Mamy kolejną bitwę w niekończącej się wojnie o MSZ. Tym razem po wspaniałych informacjach dotyczących podwyższenia prognoz przychodów i zysków holdingu, przedstawionych na medialnie oprawionej konferencji prasowej w Środę, ku wielkiemu zdziwieniu inwestorów zaledwie dwa dni póżniej pojawił się komunikat o odwołaniu prezesa zarządu Adama Konopki i wiceprezesa Jarosława Grabca. Wygląda na to że cierpliwi gracze którzy przetrwali wszystkie poprzednie burze, do których ja się również zaliczam, muszą zmierzyć się z kolejną wojną nerwów, tymbardziej ciężką że wydawało się jeszcze w Czwartek że spółka wreszcie stała się w pełni transparentna i przewidywalna. Jednakże o ile wiadomość na pierwszy rzut oka mogła zmrozić krew w żyłach, to warto się zastanowić czy aby komunikat powinien być obierany negatywnie.

Potencjalne powody odwołania prezesów zarzadu:

1) Przejęcie przez inwestora branżowego.

Bardzo prawdopodobne jest fuzja z Kopexem w świetle zwiększenia zaangażowania w MSZ przez członka rady nadzorczej Kopexu Leszka Jędrzejewskiego. O potencjalnym przejęciu przez inwestora branżowego mówiło się już od dawna, a plotki nie wykluczały ani ZZM czyli strategicznego inwestora Kopexu ani samego guru inwetorów Romana Karkosika o którego negocjacjach z ZZM oficjalnie mówił Jędrzejewski. (patrz link poniżej)

http://www.wnp.pl/gornictwo/7307_1_0_0.html

Mostostal Zabrze, lub połączone siły Kopexu, ZZM i MSZ znakomicie uzupełniłyby imperium Karkosika o branże budowlaną. Bardziej prawdopodobne jednak jest przejęcie przez Kopex lub ZZM aby stworzyć giganta na polskim rynku z przychodami wartości ponad 2 mld złotych. Podsumowując jeśli ta hipoteza miałaby się sprawdzić niebawem powinno się pojawić kolejne info o przejęciu firmy przez inwetora strategicznego, który powoła nowych prezesów.

2) Restrukturyzacja wewnątrz grupy.

Istnieje przypuszczenie że MSZ planuje utworzenie spółki córki która miałaby się zająć developerką. Wyżej wymienieni usunięci Panowie prezesi mogliby zająć się zarządzaniem nowym projektem. Dlaczego tak sądze? W komunikacie jest zaciekawiające ostatnie zdanie : "Rada Nadzorcza rozważy możliwość dalszej współpracy". Spółka zajmująca się wyłącznie budownictwem mieszkaniowym wspaniale uzupełniłaby ofertę holdingu i z pewnością dostarczyłaby kolejnych powodów do wzrostów kursu.

3) Zbigniewem Opach bierze sprawy w swoje ręce

Niewykluczone że prezesi byli skonfliktowani z głównym inwestorem który po prostu płaci i wymaga, a jego oczekiwania wobec zarządu być może były jeszcze większe. W biznesie nie ma sentymentów, więc bardzo możliwe że Zbigniew Opach sam postanowi usiąść za sterem własnego przedsiębiorstwa które tyle mu przecież zawdzięcza. Byłby on idealną osobą ponieważ jak nikt inny jest zapoznany z działalnością i bieżącymi potrzebami holdingu.

4) Normalna wymiana personalna

Nie zapominajmy że roszady w kierownictwach spółek są czymś powszednim nawet kiedy pojawiają sie zaledwie dwa dni po tryumfalnym ogłoszeniu podwyższenia prognoz i ambitnych planów wygrania przetargów łącznej wartości 500 mln. zł. Jest w spółce spore zaangażowanie funduszy które mogą conieco proponować lub narzucać kusząc zwiększeniem zaangażowania.

Podsumowując uważam że informacja o odwołaniu prezesów zarzadu raczej powinna być preludium do pozytywnych wydarzeń w spółce aniżeli powodem do zmawrtwienia. Jak rynek to oceni dowiemy się podczas nadchodzącego tygodnia. Ja zachowam spokój bowiem MSZ w przeszłości pokazał że potrafi pokonywać o wiele większe problemy i za każdym razem rynek sowicie to doceniał, pomimo kolejnych reaktywacji żałosnego w swoich komentarzach Jarosawa Supłacza:-)

Pozdrawiam forum giełdowe money.pl!

PS Nastawienie inwestycyjne (1-10):      8

 

Komentarze (8)
Stan portfela na dzień 18.02.2007
 Oceń wpis
   

Witam, mój bajtlik w ramach dywersyfikacji powiększył się o 2 spółki czyli łącznie aż 10 przez co zrobiło się trochę ciasno:

MSZ - powtarzam się już po raz kolejny że według mnie kandydat na spółkę roku. Wyniki jutro więc napięcie rośnie.

BPHFIZSN - bezpieczna lokata kapitału na lata. Obiecałem sobie że nie tknę aż do końca funduszu.

Duda - wierzyłem w otwarcie granic wschodnich i zostałem nagrodzony. Spółka została zaakceptowana jako jedna z nielicznych w Polsce i może eksportować na Ukrainę. Teraz jeszcze kolej na Rosję.

Prochem - wyniki powinny być dobre bo ciepła zima pozwoliła zapewne na wykończenie wielu prac montażowych.

Getin - o banku Leszka Czarneckiego ostatnio jakoś się przestało mówić. Cisza przed burzą?

Plastbox - wyniki odpowiedzą na pytanie co dalej z tą spółką.

Boryszew - nie może zabraknąć w bajtliku czegoś ze stajni Romana:-)

Agora - zakupiłem long-term gdy spółka bardzo spadła do 30 zł. Media uzupełniają mi portfel bo za dużo jest budowlanki.

KGHM - kupiłem "srebra rodowe" na bardzo długo, byc może nawet zostawię dla kolejnych pokoleń:-) Pozytywne info pod koniec tygodnia o wejściu Dialogu w telefonię komórkową powinno podbić kurs o kilka punktów, po średnich wynikach.

Asseco Poland - już od dawna chciałem uzupełnić bajtlik o spółkę informatyczną. Wybór okazał się prosty bo Asseco po połączeniu z Softbankiem (miałem kiedyś i niepotrzebnie oddałem) to największa firma informatyczna w Polsce z wielkimi ambicjami bycia potęgą Wschodniej Europy.

Wskaźnik nastroju inwestycyjnego: 8

Pozdrawiam forum giełdowe money.pl!

 

 

Komentarze (3)
W oczekiwaniu na korektę...dokupiłem
 Oceń wpis
   

Witam,

Na tle powszechnych spekulacji o nadchodzącej korekcie, spadajacych surowców i realizującej zyski zagranicy, ja postanowiłem że jest to nienajgorsza okazja do dokupienia kilku pozycji z mojego portfela.

Na pierwszy ogień poszedł Boryszew. Miałem go od dawna w małej ilości ale stwierdziłem że moda na Romana nieco przycichła ale pozostawiła na tyle stały ślad że zapewne niedługo powróci. Ze wszystkich spółek Karkosika właśnie borek mnie najbardziej przekonywał. Kupiłem więc pakiecik i dzień po tym niespodzianka - Pionier przekroczył 5% głosów na WZA...Jeżeli fachowcy podzielili moje zdanie i zrobiliśmy to prawie w tym samym czasie to mogę być spokojny.

Drugim ruchem było zwiększenie zaangażowania w BPHFIZSN gdy spadł bardzo znaczaco w ślad za Arką do 122zł. Nie ważne jest moim zdaniem to iż wycena za 1 kw. może być nawet niższa bo nakazałem sobie samemu: "Do końca trwania funduszu (2013r) nie ruszam choćby nie wiem co!" Nieruchomości mogą być też spokojną przystanią podczas korekty bo są trzymane w silniejszych rękach.

Na trzecią turę kupiłem Dude. Dwie sprawy mnie zmotywowały do zapłacenia tak wysokiej ceny za mięsnego giganta. Po pierwsze dużo się mówi ostatnio o otwarciu granic wschodnich i na to liczę. Po drugie ceny wieprzowiny niedługo pójdą drastycznie w górę a to powinno spółce pomóc. Ponadto mam dosyć sporo praw poboru więc po zapisach mój stan posiadania jeszcze bardziej się zwiększy.

Pozdrawiam w oczekiwaniu na korektę i oby ona nadeszła bo się jeszcze bardziej obkupię:-)

Stan nastroju inwestycyjnego: 7 (skala również na moim blogu)

 

 

 

 

Komentarze (4)
Gdzie jest ta bessa?
 Oceń wpis
   

Witam,

Wielu analityków i uczestników forum pod koniec ubieglego roku przewidywało nadejście ostrej korekty lub co gorsza bessy. Tak długo jak istnieje strach przed nią i wiara w jej nadejscie tak długo wzrosty powinny trwać. Bessa nadchodzi w momencie kiedy nikt się jej nie spodziewa.

 Poniżej pozwolę sobie wymienić powody dla których nie grozi nam załamanie w tym roku:

1) Efekt Stycznia jednak miał miejsce. W USA jest powiedzenie "jaki Styczeń, taki cały rok". Wskażnik ten sprawdza się za Oceanem w 95% a w 75% jeśli nawet wyłączymy lata gdzie indeksy były w płaskiej konsolidacji. Eksperci tlumaczą to przetasowaniami w portfelach wśród inwestorów i świadectwem dużej podaży pieniądza.

2) Ostatni rok w cyklu prezydenckim. Mamy ostatni rok prezydentury Georga Busha i rok wyborczy w USA a to tradycyjnie stanowi podstawy do dobrej koninktury na Wall Street. W XX wieku jedynie w 1939 roku ta reguła się nie sprawdziła i chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć dlaczego... Partia rządząca stara się robić dobre wrażenie na wyborcach np. poprzez naciski na obniżenie podatków. Z koleji oponenci obiecują złote góry i to również pomaga akcjom.

3) Polska godspodarka. Każdy kto choć trochę się interesuje ekonomią zdaje sobie sprawę że tak dobrze w Polskiej gospodarce to nie było nigdy. Ja śmiem powiedzieć że będzie jeszcze lepiej i że przez kolejne kilka lat tempo wzrostu PKB powinno się utrzymywać pomiędzy 5-10% Jako że sytuację na giełdzie należy rozpatrywać globalnie może jest to mniej istotne ale zachód coraz bardziej przygląda się Emerging Markets.

4) Podaż pieniądza wciąż bardzo wysoka. Zarówno w USA jak i u nas stopy pozostają od dłuższego czasu bez zmian co oznacza bardzo tani kredyt. Tak długo jak nie będzie się pojawiała presja inflacyjna tak długo kasa będzie inwestowana i przelewana z jednego miejsca na Świecie na drugie. U nas pomagają również fundusze unijne oraz nasi ziomkowie pracujący zagranicą przelewający swe zarobione pieniądze do Ojczyzny.

5) Ceny surowców spadły. Założe się że wielu uzna ten punkt za co najmniej kontrowersyjny ale ja odważę się stwierdzić bardzo wyraźnie: korekta na surowcach uratowała utrzymanie hossy. Dlaczego? Bo unikneliśmy presji inflacyjnej wobec ktorej FED a za nim inne banki na Świecie zmuszone byłyby podnosić stopy procentowe a to przyczyniłoby się zapewne do recesji w USA i w konsekwencji w spowolnieniu na całym Świecie. Nie zapominajmy że chociaż mamy w WIG20 KGHM, Orlen, Lotos, MOL i PGNiG to jednak nie jesteśmy zamkniętą oazą odporną na wtrząsy na zewnątrz.

Pozdrawiam szczególnie forumowiczów giełdowych money.pl!!!

Komentarze (7)
O mnie
Albert Rokicki
Jestem inwestorem długoterminowym i będe zawsze to podkreślał. Na warszawskiej giełdzie od 2000 roku. Nigdy nie kupiłbym akcji spółki której nie chciałbym posiadać na własność gdybym miał nieograniczone możliwości finansowe. email: kontakt@longterm.pl
Najnowsze wpisy
2013-08-24 09:09 44 analizy polskich spółek
2013-08-05 11:18 Letnia hossa
2013-07-03 09:54 Darmowy e-book!
2013-06-26 19:23 QE OR NOT QE?
2013-06-23 22:43 Darmowe szkolenie z inwestowania
Najnowsze komentarze
2014-01-29 20:32
cvdfer:
44 analizy polskich spółek
zarobił swoją kasę na idiotach dzięki swoim marnym analizom i wyjechał z kraju, teraz bawi się[...]
2014-01-06 19:04
najlepszeprezenty.com.pl:
16 spółek które dadzą zarobić na odbiciu
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:11
rtvagd:
Największy kryzys gospodarczy w historii ludzkości
pozdrowienia :)