Byki gotowe do decydującej szarży na rekordy.
 Oceń wpis
   

Witam,

Dawno już nie pisałem ale chciałem poczekać na okres powyborczy i wyklarowanie sytuacji na światowych rynkach (czytaj: Wall Street). Socjalistyczny PIS przegrał wybory, a liberalne PO wygrało, co jest dla gospodarki oczywiście pozytywnym sygnałem. Moim zdaniem o wiele ważniejsze jest oczyszczenie Parlamentu z populistów w osobach Leppera i Giertycha, którzy to odstraszali zagranicznych inwestorów przez całe ostatnie 2 lata. Wystarczy spojrzeć na zachowywanie się walut tuż przed i po wyborach...Oczywista oczywistość to fakt że Polska otworzyła swoje drzwi dla obcego kapitału który po 2 letniej przerwie będzie powoli ale pewnie wracał i zwiększał swoje udziały w naszych przedsiębiorstwach. Jest to fatalna wiadomość dla eksporterów ale dobra dla inwestorów giełdowych.

Uważam że warunki dla inwestycji portfelowych są teraz w Polsce doskonałe i co najważniejsze sprzyja nam sytuacja ogólnoświatowej koniunktury. Ponadto jestem zdania że czas na zakupy jest właśnie teraz a zarówno DJI jak i WIG20 będzie niebawem szturmował rekordy wszechczasów. Dlaczego?

1) FED obciął już główną stopę o 75 punktów obniżając koszty kredytu i zwiększając również atrakcyjność akcji względem obligacji. Teraz nie ma już w USA złudzeń w co inwestować skoro 2 latki oferują 3,68% rentowności...Niektórzy zdolniejsi daytraderzy akcji pewnie uzyskują taki zwrot kapitału w godzinę.

2) Dolar słabnie drastycznie wobec Euro i pozostałych walut. Weźmy więc przykład z naszego podwórka: McDonalds zarobił przykładowo  (nie znam oficjalnych wyników więc jak ktoś zna to proszę podać) 24 mln zł w Polsce w III kwartale-tyle samo co przed rokiem. Rok temu przyjmując kurs 3zł był to wynik 8 mln$. W tym roku jednak ten sam wynik 24 mln zł jest równy 9,6 mln$ i jest o 20% lepszy od tego sprzed roku. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta dolar się osłabił z 3zł do 2,5 zł. Nie zdziwmy się więc jak kolejne międzynarodowe koncerny amerykańskie będą podawały lepsze o ok. 20% wyniki w stosunku do ubiegłego roku. Osłabienie sie dolara zwiększy również wpływy z eksportu USA i z pewnością zwiększy produkcję eksportową. Te dwa czynniki powinny również być wytłumaczeniem dlaczego Ben Bernanke obciął stopy procentowe.

3) Gospodarka USA wzrosła o 3,9% w III kwartale. Powiem tylko tyle że gdyby taki wynik utrzymał się do końca roku to sam wzrost (ok. 515 mld $) stanowiłby o 24% więcej niż cały roczny PKB  Turcji albo 60% więcej niż cały nasz polski PKB z 2006 roku (320 mld $)...Chyba nieźle jak na kraj w głębokim kryzysie finansowym?

4) W USA trwa gorączka przed wyborami prezydenckimi. Hillary Clinton jest zdecydowaną faworytką ale Republikanie będą się starali zrobić dosłownie wszystko żeby wspomóc swojego kandydata - Rudego Gulianiego. Nie zdziwmy się jak Ben Bernanke ponownie obetnie stopy procentowe a Prezydent obieca kolejne cięcia podatkowe.

5) Ameryka prowadzi wojnę na dwóch frontach. Jak wiadomo potęga tego kraju zrodziła się na wojnie i teraz też trudno sobie wyobrazić by kraj prowadzący 2 kampanie mogł popaść w recesję. Zamówienia publiczne dla wojska rosną a Pentagon jest największym pojedyńczym odbiorcą ropy na Świecie.

6) Krzywe rentowności amerykańskich obligacji wróciły z odwrócenia do normalności. Różnica (Spread) pomiędzy 10 latkami a 2 latkami wynosi teraz zdrowe 64 punktów. Jeszcze nie tak dawno mieliśmy do czynienia z odwrotnym zjawiskiem gdzie inwestorzy krótkoterminowi byli nagradzani lepiej za ryzyko niż długoterminowi co przeważnie jest oznaką nadchodzącej recesji. Teraz kiedy cykl podwyżek stóp się skończył i wchodzimy w cykl obniżek (na co zareagowały właśnie krzywe rentowności obligacji)  gospodarka powinna rosnąć.

7) Kryzys na rynku nieruchomości jest w pewien sposób korzystny dla rynku akcji. Hamuje bowiem inflację przez co FED może sobie śmiało pogrywać z obniżaniem stóp tak długo jak ceny domów będą spadać.

8) Gospodarka USA stworzyła w ubiegłym miesiącu 166 tyś. nowych miejsc pracy a bezrobocie wynosi tam 4,7%. Pozostawię może te właśnie dane bez komentarza.

Nie muszę chyba dodawać że jestem najbardziej byczo nastawiony od dłuższego czasu. Posiadam na dzień dzisiejszy MSZ, KGHM, Prokom, Stalexport, Dude i BPHFIZSN.

Pozdrawiam

 

 

 

 

Komentarze (20)
Ryszard Krauze sprzedaje Prokom... Socjalizm zaczyna wygrywać...
O mnie
Albert Rokicki
Jestem inwestorem długoterminowym i będe zawsze to podkreślał. Na warszawskiej giełdzie od 2000 roku. Nigdy nie kupiłbym akcji spółki której nie chciałbym posiadać na własność gdybym miał nieograniczone możliwości finansowe. email: kontakt@longterm.pl
Najnowsze wpisy
2013-08-24 09:09 44 analizy polskich spółek
2013-08-05 11:18 Letnia hossa
2013-07-03 09:54 Darmowy e-book!
2013-06-26 19:23 QE OR NOT QE?
2013-06-23 22:43 Darmowe szkolenie z inwestowania
Najnowsze komentarze
2014-01-29 20:32
cvdfer:
44 analizy polskich spółek
zarobił swoją kasę na idiotach dzięki swoim marnym analizom i wyjechał z kraju, teraz bawi się[...]
2014-01-06 19:04
najlepszeprezenty.com.pl:
16 spółek które dadzą zarobić na odbiciu
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:11
rtvagd:
Największy kryzys gospodarczy w historii ludzkości
pozdrowienia :)